Zlato (oz) / USD
1 919,47
0,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Prodej zlata v Čechách roste, cena je příznivá

Hlavním prodejcům investičního zlata v Česku výrazně vzrostl prodej, v některých případech až trojnásobně. Podle expertů lidé více vyhledávají investice do drahých kovů hlavně kvůli příznivé ceně a nízkým úrokovým sazbám, které u tradičních investic znemožňují vyšší výnosy.

Aktuální cena zlata v přepočtu činí zhruba 28 104 korun za jednu ryzí unci zlata (31,1g). Cena je však orientační, prodejci si ji následně přepočítají podle spreadu, tedy rozdílu prodejních a výkupních cen. Prodej se tak může pohybovat kolem třiceti tisíc korun za unci zlata o ryzosti 24karátů (999,9/1000). Celý jeden gram ryzího zlata ze investiční cihličky vychází zhruba na 1.100 až 1.400 korun.

shutterstock_293645159 (1)

Akciová společnost Zlato, která spustila provoz teprve na začátku října, už za první dva týdny prodala více než 20 kilogramů zlata.

Golden Gate CZ prodala za tři čtvrtletí 2015 investiční zlato a stříbro za 1,079 miliardy korun. Za prvních devět měsíců tohoto roku prodala 1,036 tuny zlata a 3,4 tuny stříbra.

Konkurenční SAFINA prodala letos přes 650 kg investičního zlata. V samotném třetím kvartále to bylo 250 kilogramů, meziročně o čtvrtinu více. Prodala také několik desítek kilogramů investiční platiny. „Platina je pro investory aktuálně velmi zajímavá, i její cena je teď nízká. Neočekáváme ovšem, že by tato situace byla dlouhodobá, protože Jihoafrická republika, hlavní producent tohoto kovu, ohlásila problémy při těžbě, což s cenou tohoto kovu jistě zahýbá,“ upozornil manažer pro investiční drahé kovy firmy Libor Křapka, člen Zlato a.s.

shutterstock_22

Zlato se stává pro Čechy běžnou komoditou a nakupují ho po menších částkách.
Dá se už pořídit i na poště, např. 5gr slitky.

Vedle termínovaných vkladů tak vzrůstá zájem investorů i o spořící programy. Novým trendem na trhu s cennými kovy jsou burzovní certifikáty a deriváty, „papírové zlato“. Jiné společnosti, jako např Zlato a.s., nabízí programy spoření do fyzického zlata.

Výrobci zlatých mincí a medailí zaznamenávají také vyšší zájem. „Okamžitě po uvedení na trh je každá z nich skoro vyprodaná. Proto musíme jak pro naše emise, tak pro emise České národní banky, evidovat speciální pořadníky,“ uvedl Kamil Kresta z České mincovny Aurum.

Atraktivitu zlata potvrdili i další odborníci. Hlavní analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta upozornil na nutnost přehodnotit tradiční investiční rady a poučky o rozložení portfolia. „Diverzifikace dostává zcela jiný rozměr, než měla před začátkem finanční krize v prostředí nenulových úrokových sazeb. Drahé kovy jsou stále jedním z nejsnazších nástrojů diverzifikace, i když ne jediným,“ dodal.

Desítky Čechů se však při investici do zlata napálily. Stalo se tak poté, co svěřily své peníze firmám, které jim měly nákup zlata v Německu zprostředkovat (více čtěte zde). Německá policie následně při razii našla 4,7 tun zlata o údajné hodnotě 140 milionů korun. Pak se ale ukázalo, že pravé a ryzí zlato tvoří jen 320 kilogramů z celkového množství. Dohromady Češi do nákupu investovali přes dvacet milionů korun.

Dále čtěte o výhodách fyzického zlata ZDE
Napínavá infografika o historii zlata ZDE 

Zdroj: ČTK

Další z kategorie Články