Pravidelní čtenáři vědí, že se jednalo o kritické rozhodnutí. V prosinci 2008 FED snížil svou klíčovou úrokovou sazbu na efektivní nulu, aby pomohl v boji s finanční krizí. Byl to radikální a v moderní historii bezprecedentní krok. Od té doby drží FED úrokové sazby blízko nuly.
Oficiální média se připravovala na zvýšení sazeb, ovšem minulý čtvrtek FED nebyl na zvýšení sazeb připraven. Čeká na moment, až americká ekonomika poroste rychleji. Zároveň má obavy z volatility na akciových trzích.
Jeden účastník schůzky dokonce požadoval zavedení záporných úrokových sazeb…
Bloomberg tvrdí, že USA potřebují pro dosažení plné zaměstnanosti zavedení záporných úrokových sazeb až do roku 2016.
Toto je jednoznačně další znak pokřivené ekonomiky. Záporné úrokové sazby by vůbec neměly existovat. Znamená to, že banky si účtují úrok za to, že u nich máme peníze. Platit mají ti, co si peníze půjčili, místo těch, kdo je do banky dávají.
Negativní úrokové sazby nás ale posunou hlouběji do tmavé díry…
Úrokové sazby blízko nuly umožnily Američanům vypůjčit si biliony a levně na úvěr kupovat nemovitosti a automobily. Toto pokřivilo ceny téměř všeho.
V současnosti místo aby se tato šílená politika krotila, jeden z čelních představitelů Fedu chce peníze dále zlevňovat.
Jsme přesvědčeni, že to vše povede k rozsáhlému finančnímu krachu.
Významný světový investor Jim Rogers s námi souhlasí a říká toto:
„Mám obavy z toho, že Fed neví, co dělá. Neví co udělá, až se úrokové sazby zvednou a bude potřeba stáhnout uměle vytvořené moře likvidity. Když k tomuto dojde, roky 2016-2017 nebudu vůbec příjemné, protože tito lidé udělali velké chyby a budou je muset napravit.„
Zdroj: Casey Research