Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Přichází noční můra Republikánů: Jeb Bush je bez peněz, zasvěcenci vidí Trumpovu nominaci jako jistý scénář

Před třemi měsíci zněla největší noční můra Republíkánské strany takto: Donald Trump vedoucí v průzkumech veřejného mínění. A to se dooprady stalo skutečností během prvních dnů prezidentských primárek.

shutterstock_309738911

Od té doby se Trumpův vzestup jen urychlil. Rádoby experti na politiku, analytici a hlasatelé museli jeden za druhým kapitulovat a přiznat, že nemají o předvolebních náladách americké společnosti ani šajn.Pro Republikány a jejich souvěrce se věci jen horší. Vyšlo totiž najevo, že favorizovaný kůň primárek, Jeb Bush, je v současnosti bez prostředků na kampaň. Magazín Politico hlásil, že Jeb Bush nařídil celoplošné snížení platů všem pracovníkům své problematické kampaně, a varoval před personálními změnami.
V pátek 23. 10. řekly špičky kampaně, že financování se výrazně posune, aby se zajistila voličská účast. Mezi zaměstnanci panuje názor, že „na základně v Miami zůstane velmi málo lidí.“ Ačkoli oficiálové stále trvají na tom, že Jebova strana je stále ještě silná v kramflecích, vývoj veřejného mínění – v kombinaci se stagnující Bushovou popularitou, a to navzdory milionům vynaloženým jeho stranou Right to Rise (Právo na postup) na televizní reklamy jen za poslední měsíc. Těžko můžete tvrdit něco jiného.
Jaký byl důvod pro překvapivé a předčasné ukončení jeho kampaně? Bushovi mecenáši to vzdali. Podle   zpráv Wall Street Journal, je „ta tolik vychvalovaná finanční síť rodiny Bushů je děravá jak síto, a potenciál jeho kampaně uvadá.“ Tento tehdejší favorit na republikánskou prezidentskou nominaci se mezi Republikány dělí o zhruba třetí místo (co do financování kampaně) a klesl na na čtvrté až páté místo v národních anketách, včetně nejnovějších průzkumů Wall Street Journal / NBC News.I davy jeho voličů se ztenčují. V žádné z debat republikánské strany se mu nepodařilo dominovat, a milionová reklamní kampaň v Iowě a New Hampshire sotva dokázala vychýlit mističky vah na jeho podporu v rané volební soutěži států.
 
Jeb se nechal mezi republikány semlít do druhé ligy,“ řekl Doug Corn, finanční poradce a vrcholový fundraiser pro George W. Bushe, který v tomto roce žádného jiného kandidáta nesponzoroval. „Když kandidujete na prezidenta, musíte mít velké charisma, musíte velmi dobře formulovat myšlenky a zároveň do kampaně vložit neuvěřitelné množství vášně.“ Ale zatímco Jeb či ostatní zjevně postrádají osobní kouzlo, je tu jeden kandidát, z nějž charisma přímo čiší.

shutterstock_322465703

Trump je totiž zjevně schopen absorbovat všechno, co na něj média vytáhnou a nakydají, a ještě z toho těžit. Jeho neotřesitelná popularita stoupá týden po týdnu. Nejenomže přesvědčil i své odpůrce, ale co je mnohem důležitější, vypadá to že Donald Trump vyhraje prezidentské nominace za Republikány. Ta šance je dost velká.
Podle magazínu Politico, 81 % znalců říká, že pravděpodobnost, že se Trump stane kandidátem republikánské strany, je dnes větší, než tomu bylo před měsícem, a totéž říká 79 % Demokratů. 
Citujeme tento zahořklého, hněvem zsinalého Republikána z Iowy, jenž zjevně překročil práh hněvu a rozhodl se realitu přijmout. „Nemůžu ani popsat, jaké je to šílenství mít Trumpa jako našeho kandidáta.  Ale naše lidská rasa se dodnes nenaučila používat logiku. Už nevěřím ve zdravý lidský rozum.“ To je litanie jednoho z anonymních účastníků svobodného fóra. Jestli si tento zahořklý Republikán myslí, že v lidstvu vyhasl zdravý rozum, měl by se přijít podívat, co se děje na takzvaných trzích.
I ostatní přispívají svou troškou do mlýna:
Předpovědi o Trumpově odchodu se nanaplnily,“ řekl Republikán z New Hampshire.
Scénář Donalda Trumpa jakožto prezidentského kandidáta se již nejeví tak nereálně,“ napsal Republikán ze South Carolina.
Možná, podotýkáme že jen možná, Trump vyhraje jedno, možná dvě kola v soutěži kandidátů. To ale vyvolá mnohem silnější antitrumpovskou odezvu, “   řekl Republikán z New Hampshire.“ V roce 2016 strana nominuje Boba Doleho předtím, než nominuje Trumpa. A nominace Trumpa bude mít za následek, že na scénu vstoupí další, třetí kandidát.“
Trump se hřál na výsluní déle než by zdravý rozum připustil,“ řekl Republikán ze South Carolina.“Bude to chtít setrvalé a tvrdě placené mediální úsilí, aby se voličstvo poučilo, že Trump není konzervativní a že dokáže hravě vyřešit prakticky každý problém.Hlavní mecenáši spějí do momentu, kdy budou připraveni financovat Trumpovu kampaň.“ To je zvláštní, protože mnozí říkají totéž o Hillary Clintonové, jen obráceně: že není progresivní, ale je ve skutečnosti konzervativní. Možná to jsou první prezidentské volby, v nichž Demokrat předstírá, že je Republikán, a naopak.

shutterstock_322967960
Čísla jsou čísla a vy jim budete muset věřit. Zůstávám skeptický k tomu, že by Trump dokázal strhnout lidi, až nastanou primárky, ale bohužel jsem se od začátku této kampaně mýlil úplně ve všem,“ dodal jeden z Republikánů z New Hampshire, kteří jako všichni oslovení reagoval prostřednictvím on-line dotazníku.

Jistě, ano, chápeme to – všichni nenávidí Trumpa, každý si byl jist Trumpovou porážkou, a všichni se právě z těchto důvodů zmýlili.
A stejně jako bylo módní před třemi měsíci Trumpovi přát neúspěch, najednou se stalo až příliš velkým trendem předpovídat jeho úspěch. Je úsměvné, jak se „odborníci“, jdoucí jako korouhvičky za větrem, sami stali terčem posměchu.
Samozřejmě, ne každý se staví proti Trumpovi:
Myslím, že teď pojal svou kampaň docela vážně,“ řekl Republikán ze South Carolina.“Zapracoval na rétorice a přestože neotřelost jeho kandidatury pomalu vyprchává, jeho „přímá rétorika“ oslovuje lidi, kteří už mají lživých báchorek politiků až po krk.“
Další Republikán z Iowy souhlasil a řekl, že „každým dnem, co je Trump ve vedení, roste jeho šance na úspěch. Je to jednoduchá rovnice. Také postavil opravdovou kampaň. To se nedá říct o každém.“
Nejsem si jistý, proč jsou všichni tak překvapeni, že Trumpova kampaň začínat být daleko serióznější z hlediska infrastruktury,“ řekl Demokrat z New Hampshire. „Trump může být hajzlík, ale je to mimořádně úspěšný hajzlík.“Je dost chytrý na to, aby konkuroval komukoli, prostředky mu nechybí – a neubírá na tempu „.

Konečné skóre je takovéto: více než 8 z 10 respondentů z řad republikánů řeklo, že dávají Trumpovi větší šance nežli před měsícem.
 
 
Trump bude na top příčce 3-4 finalistů až do dubna; o tom není pochyb, “ řekl Republikán z Iowy.
Ale pointa pochází od jednoho ze znalců:
Myslím, že teď dává dohromady doopravdy vážnou kampaň,“ řekl Republican z jižní Caroliny.
A tak se naplňuje největší republikánská noční můra: Trump uspěje, pokud se dokáže obrátit na tichou, ale drtivou většinu – a zatím dělá právě to. Tato většina už je vážně přejedena falešného rozdělení na levici a pravici, které ze zastupitelské vlády učinilo frašku a nabízí pouze kroniku toho, kdy a jaké soukromé zájmy hýbaly americkou vládou. V tomto kontextu nejenže Trumpova nominace vypadá „pravděpodobněji“, ale patrně se můžeme dočkat i Trumpova zvolení prezidentem.
 

Další z kategorie Články