Zlato (oz) / USD
1 924,56
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Polymerové bankovky ČNB neplánuje, v Austrálii se už dvacet let nepoužívají jiné

O moderních polymerových bankovkách se letos nejčastěji psalo v souvislosti se zavedením anglické pětilibrovky. Populární byly zejména lidové testy umělohmotného platidla v alkoholu v automatických pračkách či na žehlicích prknech. Přitom někdejší britská trestanecká kolonie Austrálie je začala používat jako první na světě v roce 1988 u příležitosti 200. výročí osídlení tohoto kontinentu.

Austrálie přešla na polymerové banky zcela už v roce 1996. Důvodem byly obavy rezervní banky z masového rozšiřování barevných kopírek. Foto: iStock
Austrálie přešla na polymerové banky zcela už v roce 1996. Důvodem byly obavy rezervní banky z masového rozšiřování barevných kopírek. Foto: iStock

Austrálie přešla na polymerové bankovky zcela už v roce 1996. Důvodem byly obavy rezervní banky z masového rozšiřování barevných kopírek. Dalšími zeměmi, které používají výhradně polymerové bankovky, jsou Brunej, Kanada, Nový Zéland, Papua Nová Guinea, Rumunsko, Kuvajt a Vietnam.

V únoru 1996 také Sultanát Brunei na ostrově Borneo vydal polymerové bankovky o hodnotách 1, 5 a 10 ringitů. Jednalo se o první nepamětní bankovky mimo Austrálii. Následovalo Thajsko. V roce 1996 vydalo pamětní polymerové bankovky v symbolických hodnotách 50 a 500 bahtů jako připomínku 50. výročí panování Bhumibola Adulyadeje. O rok později už emitovalo padesátku jako své první polymerové platidlo ve všeobecném oběhu.

Sběratelské unikáty

Zpočátku umělohmotné bankovky sloužily spíše jako vydavatelská rarita a vydávaly se pouze příležitostně. V roce 1990 si nechala Samoa vydat pamětní bankovku v hodnotě dvou tala na počest 50 let vlády Malietoa Tanumafilia II a Singapur padesátidolarovou pamětní bankovku. Ten pak zavedl polymerové oběživo v roce 2004; byla to desetidolarovka následovaná dvoudolarovkou v roce 2006. Kuvajt vydal první ze svých pamětních bankovek v hodnotě jeden dinár na počest osvobození Kuvajtu zkraje roku 1993.

Pamětní bankovky vydaly postupně Gambie, Indonésie, Srí Lanka, Indonésie, Tchaj-wan, Bangladéš, Brazílie, Čína, Gibraltar, Chathamovy ostrovy, Nový Zéland a desítky dalších států. Reserve Bank of New Zealand pak na výhradně polymerová platidla přešla rekordním tempem několika měsíců v roce 2000. Obvykle to trvá zhruba tři roky. Moderní bankovky ve snaze porazit úsilí padělatelů plánuje zavést po již odstartovaném pilotním programu Reserve Bank of India.

Konzervativní Evropa

I když Británie přechází na umělohmotné peníze až od letošního roku, byla to v roce 1983 tiskárna Bradbury Wilkinson, jež spustila výrobu propagační verze polymerových bankovek. Ostrov Man dokonce využil jejich jednolibrovku, která cirkulovala od roku 1983 do roku 1988. Další britská tiskárna Harrison and Sons také vyrobila propagační bankovky, ale nenalezla žádné zájemce.

V roce 1999 bylo Rumunsko první zemí Starého kontinentu, která zavedla úplnou sadu polymerových bankovek; dnes koluje už jejich druhá generace. V Británii byly první plastové peníze zavedeny v Severním Irsku v roce 2000; jednalo o speciální pamětní záležitost s vyobrazením raketoplánu. V Evropě pak už si jen Polsko vyzkoušelo 50 tisíc pamětních polymerových bankovek a loni Clydesdale Bank (jedna z centrálních bank Skotska) uvedla do oběhu dva miliony pětilibrovek. The Royal Bank of Scotland loni vydala hybridní pětilibrovky u příležitost golfového Ryder Cupu.

Česká národní banka podle vyjádření tiskového mluvčího ČNB Marka Zemana o polymerových bankovkách nikdy neuvažovala, ani je neplánuje.

Tam a zase zpět

V období 2007 až 2010 zavedla umělohmotná platidla i Nigérie, ale v srpnu 2012 od toho ustoupila. Oficiálním důvodem tam byly vysoké náklady a „značné obtíže spojené se zpracováním a likvidací polymerových bankovek“, které měly „omezenou realizaci výhod očekávaných od polymerových bankovek na rozdíl od papírových“.

Nicméně prezident Goodluck Jonathan snahu Central Bank of Nigeria v září zastavil. Centrální bankéři si však prosadili svou. V roce 2013 oznámili, že se země vrací k papírovým bankovkám, které ale nikdy zcela neopustila. V polymeru byly emitovány pouze bankovky nižších hodnot od pěti do padesáti naira.

Podobně to dopadlo i v Nepálu nebo na Šalamounových ostrovech, kde od plastových bankovek odstoupili. Některé měny však obíhají v obou verzích, jak v plastové, tak papírové. Příkladem mohou být Nikaragua, Kostarika, Kapverdy, Vanuatu, Malajsie, Mexiko, Izrael nebo Mauricius.

Zcela opačně si počíná Austrálie. Letos v září vydala Reserve Bank of Australia polymerovou pětidolarovku s vylepšenými funkcemi zabezpečení a nově i hmatovým prvkem na pomoc zrakově postiženým.

(rek)

Další z kategorie Články