Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pokud data o Caterpillaru nelžou, nastává globální průmyslová deprese

Z většiny housenek (anglicky caterpillar) se vylíhne krásný motýl, ale ne z této. Od doby, co CAT v prosinci roku 2012 vykázala svůj první výroční pokles maloobchodních tržeb, se jí ještě ani jednou nepodařilo zvýšit maloobchodní tržby.

Faktem je, že od té doby Caterpillar zažila 34 konsekutivních měsíců klesajícího celosvětového prodeje, a 11měsíců po sobě byla cifra poklesů dokonce dvojmístná!

Proč je to důležité? Protože před měsícem si všichni kladli otázku: „Co se to proboha děje s prodeji Caterpillar? Média psala o pokračujícím propadu globální výroby, který přesně kopíroval propad maloobchodních tržeb Caterpillaru. K tomu není nic moc co dodat.

Na grafu níže ukazujeme nejnovější měsíční údaje CAT, která je opět plošně v záporných číslech. Ještě důležitější ale je to, že globální maloobchodní data (o dalších -11% v srpnu) jsou v kontrakci už třiatřicet po sobě jdoucích měsíců! Téměř 3 roky setrvalé kontrakce – nejdelší negativní úsek v historii společnosti, to už není recese – spíše je to na hraně toho, co většina ekonomů považuje za depresi.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. O tři dni později tento průmyslový gigant potvrdil, že svět stojí na okraji ekonomické recese, když nejenže snížil prognózu svých hospodářských výsledků, ale oznámil také propuštění rekordních 10,000 zaměstnanců.

Před pár chvílemi, CAT oznámila své poslední měsíční maloobchodní tržby. Byly ještě horší než v srpnu: v září nebyla v CAT jediná oblast, která by vykázala buď zvýšení nebo alespoň stálou hladinu zisku. Jednalo se o první měsíc 2015, v němž každý region vykázal pokles.

CAT 1

Dosadíme-li data z CAT do kontextu, vyústila Velká finanční krize v 19 po sobě jdoucích měsíců poklesu prodejů. V současné době jsme na 34 měsících, a žádná pozitivní znamení nejsou na obzoru.

CAT 2

Dá se tedy říct, že na základě neuvěřitelně špatných maloobchodních prodejů lze uvažovat, zda CAT už nevstoupila do globální recese. Možná nastal čas nazvat věci pravými jmény: v první řadě tu máme globální průmyslovou depresi, kterou jsme zatím nepocítili díky likvidní injekci $13 bilionů od centrální banky, jejíž analgetický účinek ze dne na den pomíjí. Podobně tvrdě narazila i čínská úvěrová mašinerie.

Další z kategorie Články