Zlato (oz) / USD
1 907,43
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Oslabení eura je na cestě

Ať již dnes investoři zvolí jakoukoliv strategii, stejně se bude odehrávat v kontextu
dnešního měnového jednání ECB. Co se od evropské centrální banky očekává?

shutterstock_258438935

Horší vyhlídky čínské, potažmo globální ekonomiky a odklad zvýšení základní úrokové sazby v USA zvyšují v posledních dnech očekávání trhu, že ECB přijde se silnějšími kroky na obranu proti deflaci, což je v podstatě synonymem cesty oslabení eura.

Tržní ukazatele sledují v současnosti dva faktory: zpomalení čínské a v důsledku i světové ekonomiky plus odklad zvýšení sazeb Fedem. Trh tedy očekává , že ECB se bude důrazněji bránit deflaci, což de facto znamená novou vlnu tištění eura a tedy i jeho oslabení.

Nepočítá se však, že by k tomu mělo dojít hned při aktuálním (22. 10.) jednání, které proběhne dnes v 13:45.  Docela jistě dojde na slovní intervenci Maria Draghiho ve prospěch dalšího tištění peněz, budou se také probírat další způsoby řešení, jak stimulovat trhy.

K tržním ukazatelům patří dnes i prohlášení viceguvernéra ČNB, Vladimíra Tomšíka. Podle něj „nelze vyloučit situaci, kdy budou zavedeny záporné úrokové sazby.“ 

Dalším ožehavým tématem bude prognóza, k jakým rozhodnutím může dojít v prosinci; 3.prosince nás totiž čeká poslední letošní měnové zasedání ECB.

(Zdroj: BBG)

Další z kategorie Články