Klesající ratingy a rostoucí míra firemních úpadků označují „nemocná místa“, jelikož trh s dluhopisy je dobrým signálem ekonomického zdraví, řekl analytik Jody Lurie. V prvních devíti měsících ratingová agentura Standard & Poors v Americe snížila rating 297krát a zvýšila pouze 172krát. To je nejvíc od r. 2009. 12měsíční míra úpadků korporátních dluhopisů byla v září 2,5%, a to až oproti 1,4% v červenci loňského roku, uvedla dále S&P.
Snižování ratingů napříč spektrem
Asi třetina snížení ratingů dopadla na ropné a plynárenské společnosti nebo podniky vázané na komoditní průmysl. Downgrade však jde napříč spektrem: týkal se poskytovatelů wifi, dodavatelů chovatelských potřeb i dalších. Snižovalo se u „méně kvalitních dluhopisů“ (s ratingem BB + či níže), ale snižování se letos nevyhnulo ani velkým hráčům jako McDonald a Mattel. Nižším ratingem utrpěly i ceny jejich dluhopisů. Dlouhodobý dluhopis 2024 McDonald poklesl z asi 104 centů v dubnu do června na cca. 99 centů.
Dalším signálem bylo, že americké firmy zvýšily půjčky na úrovně přesahující ty těsně před vypuknutím finanční krize, jelikož firmy provádí velké akvizice a usilují o zvýšení cen zpětným odkupem akcií. „Indikátory ekonomického zdraví začínají signalizovat zhoršení,“ říká expert z Morgan Stanley.“
Důvod k obavám?
Mnozí investoři a analytici vám řeknou, že obavy jsou přehnané. Hájí se tím, že americká ekonomika stále roste a že mnoho velkých firem i nadále vydělává za historicky nízké ceny. Říká se, že míra nezaměstnanosti v USA, jež činila v září 5,1%, je nejnižší od roku 2008, a to navzdory neklidu kvůli zpomalení hospodářského růstu v zahraničí. Jedním z protiargumentù, jako například tomu bylo u firmy Olincorp, je možnost, že díky rozdílu v ratingu firma musí nečekaně platit vyšší úrokové sazby.
Známky úpadku
Nad výhledem výnosů se stahují mraky, jelikož pomalejší růst v Číně a nízké ceny komodit začínají postihovat tržby firem.
Ve Q3 se očekává, že zisky top S & P 500 společností oproti minulému roku poklesnou o 5,1%, podle údajů z Factset 30. září. I globální velcí hráči, jako je Hewlett-Packard, všichni oznámili v posledních týdnech propouštění. Podle expertů silný americký dolar může v nadcházejících měsících poškodit příjmy některých amerických firem.
Korporátní vs. státní dluhopisy
Obavy o finanční zdraví společností zvýšily rozdíly ve výnosech (spread) mezi korporátními dluhopisy a ultrabezpečnými americkými státními dluhopisy, a to na nejvyšší úroveň za více než tři roky, jak uvedli Barclays. Větší spread znamená, že investoři chtějí větší úrok, aby kompenzovali dodatečné riziko nákupu.
Pointa
Expert Gary Cloud říká: „USA jsou méně závislé na globálním růstu než mnoho jiných vyspělých zemí, ale nejsme už tak imunní vůči oslabení trhu mimo území Spojených států.“
Zdroj: WSJ, Mike Cherney