Zlato (oz) / USD
1 925,56
0,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Německý export klesl o pět procent za měsíc. Nejvíce od poslední krize

Klíčový pilíř evropské měny začíná mít povážlivé trhliny. Klesající poptávka z rozvíjejících se trhů uštědřila německé ekonomice citelný úder, zasaženy jsou dva tažní koně – VW a Deutsche Bank. A k tomu se přes hranice valí uprchlíci tempem 10.000 za týden.

Německo si prochází zkouškou ohněm.Vývoz z Německa se v srpnu snížil ve srovnání s předchozím měsícem o 5,2 procenta, což byl nejvyšší pokles od začátku globální finanční krize v roce 2009. Propadl se i vývoz a přebytek bilance zahraničního obchodu země se snížil o 12,5 procenta na 19,6 miliardy eur (531,8 miliardy korun). Zpráva, kterou dnes zveřejnil spolkový statistický úřad, je další známkou toho, že největší evropská ekonomika ztrácela ve třetím čtvrtletí rychlost.

Celková hodnota vývozu v srpnu činila 97,7 miliardy eur. Dovoz klesl proti července i 3,1 procenta na 78,2 miliardy. Pokles dovozu byl nejvyšší od listopadu 2012. Výsledky jsou horší než odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters. Ti v průměru čekali snížení dovozu i vývozu o 1,2 procenta a nepatrné zvýšení přebytku bilance zahraničního obchodu na 22,5 miliardy eur z červencových 22,4 miliardy eur.

Za leden až srpen přebytek zahraničního obchodu stoupl na 163,9 miliardy eur z loňských 136 miliardy eur. Vývoz vzrostl o 6,6 procenta na 790,1 miliardy eur a dovoz o 3,5 procenta na 626,2 miliardy eur.

Slabé údaje ze zahraničního obchodu přicházejí po zprávách o prudkém poklesu průmyslových zakázek a průmyslové výroby za srpen. To naznačuje, že slábnoucí poptávka ze zahraničí, zvláště z Číny a dalších rozvíjejících se zemí, má dopad na německou ekonomiku, na které je závislých i mnoho českých firem. „Německo je kanárkem v evropském dole,“ řekl Pau Morilla-Giner, vedoucí investor London & Capital Asset Managementu v Londýně. „Je to země nejvíce vystavená dění mimo kontinent.“

Další z kategorie Články