Zlato (oz) / USD
1 924,56
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

MF prodalo státní dluhopisy za 21,8 miliardy korun, poptávka byla vyšší

Ministerstvo financí dnes podle plánu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za 21,8 miliardy korun. Zájem investorů byl přitom výrazně vyšší, byli ochotni nakoupit dluhopisy za 56 miliard korun. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB), která aukce zajišťovala.

dluhopis
Státní dluhopisy společně se státními pokladničními poukázkami slouží k financování rozpočtových deficitů a státního dluhu. Foto: MF ČR

Největší zájem byl o dluhopisy s proměnlivým úročením, které jsou splatné v roce 2031. Investoři byli ochotni je nakoupit za 25,6 miliardy korun, ministerstvo je umístilo na trh v objemu 4,6 miliardy korun, tedy v podobném rozsahu, jak před aukcí avizovalo. U dluhopisů se splatností v roce 2028 činila poptávka 19 miliard korun, ministerstvo je nabídlo v objemu 9,5 miliardy korun. Průměrný výnos prodaných dluhopisů byl 4,73 procenta. Dluhopisy se splatností v roce 2034 ministerstvo prodalo v objemu 7,7 miliardy korun při poptávce 11,4 miliardy korun, průměrný výnos byl 4,65 procenta.

Současná vlna aukcí byla v dubnu druhá, před dvěma týdny ministerstvo prodalo dluhopisy za 12 miliard korun. V květnu se plánuje prodej dalších dluhopisů v objemu 30 miliard korun.

Za první čtvrtletí ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy ve jmenovité hodnotě 148,1 miliardy korun, vyplývá ze čtvrtletní zprávy o řízení státního dluhu. Většinu tvořily dluhopisy prodané ve standardních aukcích, v nichž ministerstvo umístilo na trh cenné papíry v objemu 103,7 miliardy korun. Kromě toho ministerstvo prodalo přímo občanům dluhopisy za 7,1 miliardy korun a při výměnných operacích prodalo cenné papíry za 37,2 miliardy korun.

Státní dluhopisy společně se státními pokladničními poukázkami slouží k financování rozpočtových deficitů a státního dluhu. Podle Strategie financování a řízení státního dluhu bude letos stát potřebovat na toto financování 649 miliard korun. Zhruba 400 až 500 miliard korun z této částky by měl pokrýt prodej střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů.

(ČTK)

Další z kategorie Články