Zlato (oz) / USD
2 416,93
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Maďarská centrální banka snížila základní úrok na 7,25 procenta

Maďarská centrální banka dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 7,25 procenta. Informovala o tom v tiskové zprávě. Ke snížení základní sazby tak přikročila už poosmé za sebou, umožnila jí to hlavně zvolňující inflace.

Maďarsko
Maďarská centrální banka dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 7,25 procenta. Foto: iStock

Tempo snižování úroků dnes banka ponechala stejné jako v dubnu, kdy ho opět zpomalila kvůli obavám z obnoveného vzestupu inflace. V březnu základní úrok zredukovala o 0,75 procentního bodu a v únoru o rovný jeden procentní bod.

Maďarský statistický úřad tento měsíc oznámil, že meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v dubnu zrychlil na 3,7 procenta z 3,6 procenta v předchozím měsíci. Inflace tak v Maďarsku zaznamenala první nárůst za 15 měsíců. V meziročním srovnání inflace nepřetržitě klesala poté, co se loni v lednu vyšplhala až na 25,7 procenta, maximum od roku 1996.

V České republice meziroční inflace v dubnu zrychlila na 2,9 procenta z březnových dvou procent. Bankovní rada České národní banky (ČNB) tento měsíc snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,25 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Články