Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Je komoditní supercyklus jen marketingový humbuk?

Do prudké polemiky se pustil expert newyorské poradenské firmy CPM Group Jeff Christian s šéfem londýnského obchodu se zlatem a stříbrem Philem Carrem. Ten na webu FX Empire napsal, že celkově vzrůstá počet důkazů o tom, že probíhá nový supercyklus komodit a že to rozhodně bude jedna z nejžhavějších tříd aktiv v roce 2021.

Pokud znáte strategii nabídky a poptávky, víte, proč ceny komodit jako ropa, obilí a kovy rostlou. Foto: iStock

Poukazoval na nejnovější zprávu největší banky v USA JPMorgan, která tipovala dlouhodobý boom celého komoditního komplexu a slibné zisky. Upozornil na zdražování stříbra, platiny, ropy nebo mědi. „Supercyklus je v plném běhu,“ napsal před několika dny Carr.

Ale setkal se s ostrým nesouhlasem. „Když byla fráze o komoditním supercyklu kolem roku 2005 vytvořena, už tehdy jsem řekl, že to je marketingový humbuk,“ oponuje Christian na webu Mining.com. Tvrdí, že důvod, proč ceny komodit od roku 2002 do roku 2008 rostly byly různé podle toho, jak která komodita byla v ekonomice vyhledávaná.

„Pokud jste znali strategii nabídky a poptávky a odvedli jste svou práci správně, věděli jste, proč ceny komodit jako ropa, obilí a kovy rostly. Pak se ceny komodit po dobu tří až pěti let dostaly do cyklických sestupných spirál. Nyní se jen vracejí. Myslím, že na komoditních trzích je velmi snadné rozlišit dobré a špatné informace,“ útočí Christian. 

„Je to záležitost ekonomická a analytická. Dívat se na trhy a studovat jejich vývoj. Pokud na vás někdo přijde s komoditním supercyklem – je to někdo z marketingu, kdo z toho dělá karneval.“ Christian navíc upozorňuje na množství podivných informací, které kolují po trzích – zejména na trhu se stříbrem a v menší míře u platiny a zlata.

Zlato v letech 2021–2022

Po rekordu ze srpna 2020, cena zlata v listopadu prudce propadla, v průběhu prosince se začala zvedat, po Novém roce prudce vyskočila a pak během 6.–7. ledna, za pouhé dva dny, klesla o 145 dolarů. Podle Christiana je to předzvěst krátkodobých cenových výkyvů.

Nevyhýbá se však ani přímé prognóze vývoje ceny zlata, i když jako většina analytiků jen v zamlžených jinotajích. Dá se z toho však vydedukovat alespoň zvýšení průměrné roční ceny asi o sto dolarů.

„V letech 2021–2022 dojde k zpomalení růstu. Očekávejte nižší cenu ve 2. a 3. čtvrtletí … celkově se cena zlata zvýší ještě o 6 % na roční průměrnou cenu. Dosud pobízely ke koupi zlata pandemie, recese, ekonomická nestabilita a politické nepokoje. Jakmile se pandemie dostane pod kontrolu a ekonomiku se zotaví, lze očekávat určité cenové oslabení,“ prognózuje komoditní expert společnosti CPM.

(rek)

Další z kategorie Články