Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Komentář: Obstojí evropské banky v krizi? A co ty české?

Zatím poslední zátěžové testy Evropského bankovního úřadu (ERA), ve kterém bylo hodnoceno 51 významných evropských bank, se dočkaly prvních kroků k nápravě pošramocené pověsti bankovního sektoru. Jen připomeňme, že zátěžové testy ERA dopadly podle očekávání nejhůře pro nejstarší banku světa, italskou Monte dei Paschi di Siena, následovanou irskou bankou Allied Irish Banks. Třetí nejhorší skóre obdržela rakouská Raiffeisen. Všechny tyto banky budou muset posílit své kapitálové rezervy, což vzhledem k tomu, jak mohutně tiskne peníze Evropská centrální banka, nebude složitý úkol.

Kvůli intenzivnímu tištění peněz zřejmě stojíme na prahu další hospodářské krize. Ilustrační foto: Shutterstock
Kvůli intenzivnímu tištění peněz zřejmě stojíme na prahu další hospodářské krize. Ilustrační foto: Shutterstock

Fúze se tak dočká Raiffeisen Bank International, která se specializuje se na střední a východní Evropu a její mateřská společnost Raiffeisen Zentralbank. Kromě posílení kapitálu by tento krok měl znamenat i lepší efektivitu společnosti. Zmíněný plán budou v lednu příštího roku schvalovat akcionáři obou bank a očekává se, že fúzi odsouhlasí. Akcie nové banky budou i nadále obchodovatelné na burze.

Mimochodem RBI je většinovým akcionářem v Česku působící Raiffeisenbank, která je u nás pátou největší bankou a bankovní služby v ČR nabízí dlouhých 23 let. Nehledě k tomu, že mezi dvanácti evropskými bankami, které v zátěžovém testu dopadly nejhůře, podle ERA patří také mateřské společnosti u nás působící Komerční banky, UniCredit Bank a České spořitelny.

Znamená to snad, že má Raiffeisen vyhráno? Ale vůbec ne. Zátěžový test evropských bank má totiž značně optimisticky nastavené parametry případné hospodářské krize – počítá totiž s poklesem HDP Evropské unie o pouhých 2,5%. A snad aby Italové nepropadli panice, počítal stresový test v této zemi s ještě nižším poklesem, konkrétně o 1,5%.

Přitom zátěžový test České národní banky (ČNB) je nastaven mnohem přísněji: bere v úvahu možnost, že by česká ekonomika mohla v hospodářské krizi klesnout o rovných 6,5 %. Abychom tedy doladili fikci s realitou: V době ekonomické recese v letech 2008-2009 poklesla česká ekonomika o 4,8 %, eurozóna o 5,4 % a italská ekonomika o 6 %.

Z tohoto pohledu je jen těžké uvěřit, že by banky hlubokou hospodářskou krizí prošly bez problémů. A i když ČNB ve své letošní zprávě k provedení zátěžových testů konstatuje, že české banky jsou vysoce odolné proti případné krizi a peníze na účtu jsou pojištěny do 100 000 EUR, ani u nás nemají střadatelé vyhráno.

Kvůli dominovému efektu, kdy nákaza postihuje jednu banku za druhou, není vyloučeno, že by se některá z českých bank nemohla dostat do problémů. I přesto je namístě uvést, že české banky v předchozích krizích obstály. Bohužel kvůli již zmíněnému intenzivnímu tištění peněz – a to nejen Evropskou centrální bankou – zřejmě stojíme na prahu další hospodářské krize.

Dagmar Krátká

Další z kategorie Články