Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kdy FED zvýší sazby? Dluhopisový trh říká, že nejdříve v létě 2016

Mnozí zasvěcení tvrdí, že FED zvýší sazby, až Janet Yellenová vyhraje Miss USA. Trh amerických dluhopisů také nevidí, že by FED s něčím spěchal…

JO

V komisi Fedu pro pro volný trh je to tento týden jako v úle. Sejdou se totiž, aby prodiskutovali budoucí kroky a vývoj ohledně měnové politiky Spojených států. Dluhopisové trhy dávaly říjnovému zvyšování sazeb šanci pouze 6%, zatímco v prosinci vidí šanci 1:3. S výhledem na březnový mítink Fedu už stoupá pravděpodobnost nad 50%, ale je nutno konstatovat, že mezitím je ještě spousta času, na trhu nás čeká mnoho událostí a data mohou situací ještě pěkně zamíchat. Nakonec je tu výhled na letní trhy v roce 2016, kdy pravděpodobnost růstu sazeb sahá nad 75%.

Proč jsou tyto prognózy důležité? Nejsou to jen herní sázky pro investory na trhu. Percentuální pravděpodobnost nám signalizuje, zda je dluhopisový trh doopravdy připraven na zvýšení sazeb, a nakolik správně nám Fed sdělil své záměry. Jinými slovy, zda trh s dluhopisy zvážil záměry Fedu. Také to znamená, zda trh s dluhopisy souhlasí s hospodářskými podmínkami, které nadiktoval Fed. Jak vidíme, právě dluhopisový trh kontroluje úrokové sazby, nikoli Fed. A když Fed chce zvýšit sazby a dluhopisový trh nesouhlasí, nelze očekávat hladký průběh. Jednou z nejhorších chyb FOMC bylo zpřísnění sazeb v roce 1994, kdy pro růst sazeb nebyl trh připraven (cenově), což způsobilo závažný kolaps na dluhopisovém trhu.

 

Zdroj: Short Side of Long, Investing.com

Další z kategorie Články