Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kauzu miliardové zpronevěry v záložně MSD začne soud řešit v únoru

Kauza vytunelování Metropolitního spořitelního družstva (MSD), při níž podle kriminalistů vznikla škoda přesahující 1,2 miliardy korun, vstupuje do další fáze. Pražský městský soud rozhodl, že rozsáhlý spis začne veřejně projednávat v únoru. Mezi dvacítkou obžalovaných je vedle členů vedení MSD řada takzvaných bílých koní. Svou vinu odmítají. Vyplývá to z obžaloby, kterou ČTK získala.

Kauza vytunelování Metropolitního spořitelního družstva (MSD), při níž podle kriminalistů vznikla škoda přesahující 1,2 miliardy korun, vstupuje do další fáze. Ilustrační foto: iStock
Kauza vytunelování Metropolitního spořitelního družstva (MSD), při níž podle kriminalistů vznikla škoda přesahující 1,2 miliardy korun, vstupuje do další fáze. Ilustrační foto: iStock

Obžaloba tvrdí, že předseda představenstva záložny Petr Jánský a dva členové představenstva Daniel Tureček a Jan Zavřel tunelovali v letech 2010 až 2013 vklady členů družstva ve prospěch jiných lidí. Nastavili poskytování podnikatelských úvěrů tak, aby hodnocení důvěryhodnosti žadatele o úvěr a schvalování úvěrového návrhu bylo pouze formální. „Cíleně takto po předchozím plánu vyváděli finanční prostředky ze záložny prostřednictvím toliko fingovaných úvěrů,“ uvedla státní zástupkyně.

Na úvěry údajně dosáhly firmy bez historie a se zcela nereálnými podnikatelskými plány. Dlužníky MSD se tak stávaly společnosti bez majetku i bez činnosti, která by jim umožnila splácet závazek z úvěrové smlouvy. Za podniky prý stála například studentka, která si přivydělávala ve fastfoodu, zaměstnanec řeznictví, invalidní důchodce, nemajetný člověk se základním vzděláním či několik nezaměstnaných. Část těchto lidí má už z dřívějška záznamy v rejstříku trestů.

Zpronevěru a následné převedení peněz na účty v Hongkongu údajně zorganizoval podnikatel Petr Koltok, který k věci odmítl vypovídat. Obžalovaní muži z vedení družstva podle informací ČTK při výslechu uvedli, že si počínali obezřetně a s náležitou péčí a že o poskytování úvěrů nastrčeným lidem nevědí. Ostatní obviněné prý neznají. Upozornili také na to, že v dané době družstvo kontrolovala Česká národní banka, která nenašla žádná pochybení.

Soudní senát Dany Pacholíkové bude kauzu řešit od 20. února. Bývalému vedení MSD hrozí za zpronevěru až desetileté vězení. Další lidi obžalované i z praní špinavých peněz může soud potrestat také propadnutím majetku.

Na podezřelé toky peněz v záložně upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Pražské vrchní státní zastupitelství poté záložně na jaře 2013 zablokovalo peníze k výplatě vkladů. ČNB poté družstvu odebrala licenci a soud záložnu, která tehdy měla přibližně 14 000 členů, poslal do konkurzu.

(ČTK)

Další z kategorie Články