Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Články
Japonsko schválilo rozpočet s drobným zvýšením výdajů. Výdaje na obranu dosáhnou rekordní výše

Japonská vláda dnes schválila rozpočet na příští fiskální rok, jehož výdaje se mají zvýšit jen o necelé jedno procento. Vláda Šinza Abeho tím pokračuje v omezování výdajů ve snaze snížit enormní zadluženost třetí největší ekonomiky světa. Kabinet spoléhá na to, že ekonomiku namísto zvýšených výdajů potáhnou nadále nízké úrokové sazby a slabý kurz jenu, který podporuje vývoz.

Japonský premiér Abe po nástupu do funkce ukončil desetiletí škrtů v rozpočtu na obranu v reakci na rozpínání Číny v Jihočínském moři a hrozbu ze Severní Koreje. Foto: iStock

Japonský premiér Abe po nástupu do funkce ukončil desetiletí škrtů v rozpočtu na obranu v reakci na rozpínání Číny v Jihočínském moři a hrozbu ze Severní Koreje. Foto: iStock

Výdaje na rok od 1. dubna vláda plánuje na novém maximu 97,5 bilionu jenů (21,5 bilionu Kč) proti letošnímu plánu 96,7 bilionu jenů, sdělilo ministerstvo financí. Premiér Šinze Abe chce do konce desetiletí naplnit ambiciózní cíl dosáhnout přebytku v primárním rozpočtu, který nezapočítává náklady obsluhy dluhu.

Mírně vyšší výdaje jsou důsledkem růstu nákladů na důchodové zabezpečení stárnoucí populace. Přispějí k nim i rekordně vysoké vojenské výdaje a rostoucí náklady na výstavbu a modernizaci infrastruktury. Na druhé straně se čeká zpomalení růstu výnosů daní z příjmů, uvedla agentura Reuters.

Výnosy z daní vláda pro příští rok odhaduje na 57,7 bilionu jenů, což je maximum za 26 let. Je to ale jen o 0,2 procenta více než v tomto roce, což znamená podstatné zmírnění růstového tempa, které bylo od Abeho nástupu v roce 2012 nadprůměrně vysoké. Ostatní příjmy vláda plánuje na 5,4 bilionu jenů, zbytek výdajů pokryje vydáním nových dluhopisů.

Výdaje na obranu dosáhnou rekordních 5,1 bilionu jenu. Jde už o páté zvýšení vojenského rozpočtu za vlády premiéra Abeho. Ten po svém nástupu do funkce ukončil desetiletí škrtů v rozpočtu na obranu v reakci na rozpínání Číny v Jihočínském moři a hrozbu ze Severní Koreje.

(ČTK, red)