Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Články
Italská vláda schválila plán záchrany banky Monte dei Paschi

Italská vláda schválila plán na záchranu banky Monte dei Paschi di Siena, ohrožené nedostatkem kapitálu. Vytvořila fond ve výši 20 miliard eur (540 miliard korun), z něhož bude moci třetí největší banka v zemi čerpat. Médiím to dnes řekl premiér Paolo Gentiloni. Pád Monte Dei Paschi by ohrozil úspory tisíců Italů a mohl by vyvolat krizi v celém italském finančním sektoru.

Jako první z nově vytvořeného fondu bude čerpat banka Monte dei Paschi, která je nejstarší bankou na světě. Foto: Shutterstock

Jako první z nově vytvořeného fondu bude čerpat banka Monte dei Paschi, která je nejstarší bankou na světě. Foto: Shutterstock

„Dnešek je významným dnem pro Monte dei Paschi, dnem, kdy dochází k obratu a (banka) je schopna vrátit jistotu svým vkladatelům,“ prohlásil podle agentury Reuters Gentiloni na popůlnoční tiskové konferenci po skončení mimořádného jednání italského kabinetu. Monte dei Paschi krátce po tomto jednání uvedla, že o státní pomoc oficiálně požádá.

Nově vytvořený fond by měl sloužit bankám, které nebudou schopny zajistit si dostatečný kapitál pro svou existenci. Předpokládá se, že jako první z něj bude čerpat právě Monte dei Paschi, která je nejstarší bankovní institucí na světě.

Podpora italských záměrů

Evropská komise dnes uvedla, že podporuje záměr italských úřadů posílit bankovní sektor. Dodala, že s nimi bude spolupracovat na splnění podmínek pro záchranu společnosti Monte dei Paschi. Mluvčí komise upozornila, že státní pomoc musí odpovídat pravidlům EU a musí být podložena spolehlivým restrukturalizačním plánem. Poukázala rovněž na to, že náklady na záchranu musejí nést také akcionáři a investoři.

Monte dei Paschi se podobně jako další italské banky potýká s velkým objemem nesplácených úvěrů. Ve středu banka varovala, že by do čtyř měsíců mohla vyčerpat veškerou svou hotovost. Ve čtvrtek pak oznámila krach svého plánu na získání potřebného kapitálu v objemu pěti miliard eur (135 miliard Kč) od soukromých investorů.

Monte dei Paschi potřebuje dodatečný kapitál, aby pokryla ztráty spojené s plánem odprodat špatné úvěry v objemu 27 miliard eur, jak požaduje Evropská centrální banka (ECB). Na získání kapitálu má italská banka čas do konce letošního roku, ECB tento měsíc odmítla její žádost o prodloužení lhůty. Monte dei Paschi v červenci neprošla evropskými zátěžovými testy, v nichž byla označena za nejslabší banku v Evropě.

Další banky v potížích

Italská vláda uvedla, že podrobnosti plánu na záchranu banky, založené v roce 1472, teprve budou vypracovány. „Tato záchrana bude vyžadovat nový podnikatelský plán, který budou muset schválit evropské úřady a který třetí největší italské bance umožní obnovit provoz na plný výkon,“ uvedl ministr hospodářství Pier Carlo Padoan.

Mezi italské banky, které by v příštích měsících mohly mít rovněž potíže se získáním nového kapitálu od soukromých investorů, patří například Banca Popolare Di Vicenza, Veneto Banca a Banca Carige.

Vysoký objem nesplácených úvěrů v italském bankovním sektoru je pozůstatkem globální finanční krize z let 2008 a 2009. Hodnota špatných úvěrů v Itálii dosahuje 356 miliard eur (9,6 bilionu Kč), což odpovídá asi třetině jejich celkového objemu v eurozóně.

Italský parlament již ve středu schválil požadavek vlády, aby si mohla vypůjčit až 20 miliard eur na podporu bankovního sektoru. Pokud vláda celou tuto částku využije, zhorší to již tak napjatý stav veřejných financí. Italský veřejný dluh se nyní pohybuje kolem 133 procent hrubého domácího produktu, což je druhá nejvyšší úroveň v eurozóně po Řecku.

(ČTK)