Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Investorům dělá vrásky americký dluhový default

Na dluhopisovém trhu roste nervozita, jak se USA dostává blíže k potenciálně katastrofickému defaultu, pokud Kongres 3. listopadu nezvýší současný 18,1bilionový dluhový strop.

shutterstock_306065066

Ani Sněmovna reprezentantů, ani Senát zatím nenabídli návrh zákona, který by umožnil Washingtonu vyhnout se nejhoršímu. USA se mohou vyhnout dluhovému defaultu pouze tehdy, pokud Kongres buďto navýší dluhový strop nebo ho dočasně pozastaví. Místo toho si Republikáni a Demokraté výměňují slovní přestřelky a neumí nebo nechtěji přijít s řešením hrozícího defaultu, který by, podle Financial Times, „otřásl finančním systémem a důvěrou světa v USA.“

Demokratický senátor Chuck Schumer prohlásil, že návrhy Republikánů “ jak rozlousknout oříšek dluhového problému,“ nejsou nic jiného než „bankrot neboli ekonomický kolaps zaobalený do hezkých slov.“

Zatímco většina investorů a analytiků věří, že se Kongres dokáže vyhnout defaultu, jen samotné vyhlídky na překročení dluhového limitu již stihly ovlivnit finanční trhy.
Americké ministerstvo financí zrušilo na příští týden navrhovaný prodej dvouletých dluhopisů kvůli obavám, že Kongres včas nezvýší dluhový strop.
Ministerstvo financí konkrétně zmiňuje „problém s dluhovým stropem“ způsobený současnou „patovou situací“ ve Washingtonu.

Prodej dvouletých dluhopisů byl naplánován na 27. října. A plánované datum, kdy se dohody o prodeji uzavírají – nebo rozvazují – bude 2. listopadu.
Pohrávat si s dluhovým stropem je jako přecházet vozovku na Pennsylvania Avenue v plném provozu se zavázanýma očima. Možná se vám povede přejít bez úhony. Ale zkoušet to se mi zdá jako šílený hazard,“ citujeme Larryho Summerse, bývalého Clintonova ministra financí.

Zvyšování dluhového stropu bylo pro Obamovu vládu stěží rutinní záležitostí. Země čelila podobným krizím i v letech 2011 a 2013. V roce 2011 to vedlo ke snížení úvěrového ratingu Spojených států a v roce 2013 k odstávce vlády pro stovky tisíc státních zaměstnanců. Uvidíme, co přijde letos.

 

Další z kategorie Články