Zlato (oz) / USD
1 924,56
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hospodářské problémy Itálie po referendu nezmizely

Hospodářská situace v Itálii se po nedělním referendu nezměnila, problémy zůstávají stejné, poznamenal dnes na jednání ministrů financí zemí platících eurem šéf této tzv. euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. Itálie má podle něj silné instituce, a proto je potřeba počkat na změny, které přinese nyní v Římě začínající politický proces.

Euro se během dnešního obchodování propadlo na zhruba dvacetiměsíční minimum vůči americkému dolaru, později však téměř veškeré ztráty smazalo. Ilustrační foto: Shutterstock
Euro se během dnešního obchodování propadlo na zhruba dvacetiměsíční minimum vůči americkému dolaru, později však téměř veškeré ztráty smazalo. Ilustrační foto: Shutterstock

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble poznamenal, že podle jeho názoru potřebuje Itálie novou vládu co nejrychleji. V nedělním referendu odmítli Italové změny ústavy navržené premiérem Mattem Renzim, který na dnešek ohlásil svou rezignaci.

Eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky Pierre Moscovici si je jist, že Řím má prostředky k tomu, aby i po referendu dokázal vyřešit stávající nejednoduchou situaci italských bank, systémové riziko podle něj neexistuje. „Itálie je silná země, spolehlivá země,“ poznamenal s tím, že referendum nebylo o EU, ale o konkrétní ústavní reformě.

Jeroen Dijsselbloem upozornil, že je nyní na italském prezidentovi Sergiu Mattarellovi, aby rozhodl, jak dál. Politické důsledky referenda tak podle něj nyní nejsou vůbec jasné. „Je to demokratický proces. A v zásadě nijak nemění situaci v ekonomice nebo italských bank. Problémy, které máme dnes, jsou stejné, jako byly včera,“ poznamenal nizozemský ministr.

Referendum prý nelze srovnávat s brexitem

Odmítnutí ústavních reforem v italském referendu nelze srovnávat s hlasováním o vystoupení Británie z Evropské unie. Řekl to dnes jeden z guvernérů Evropské centrální banky (ECB) François Villeroy de Galhau, který je také guvernérem francouzské centrální banky. Připustil nicméně, že výsledek nedělního italského referenda může být považován za zdroj nejistoty.

Další člen rady guvernérů ECB Ewald Nowotny řekl, že Itálie bude muset možná na záchranu některých bank použít veřejné fondy. „Rozdíl mezi Itálií a jinými zeměmi jako Německo a Rakousko je ten, že Itálie zatím bankám neposkytla zásadní státní pomoc ani banky nepřevzala. Nelze ale vyloučit, že stát bude nucen nějakým způsobem bankovní podíly převzít,“ řekl Nowotny, který stojí v čele rakouské centrální banky.

ECB se sejde 8. prosince ve Frankfurtu a očekává se, že prodlouží program nákupu dluhopisů. Před konáním italského referenda bankovní zdroje sdělily agentuře Reuters, že je ECB připravena dočasně nákup italských vládních dluhopisů navýšit.

Euro se zotavilo z propadu

Euro se během dnešního obchodování propadlo na zhruba dvacetiměsíční minimum vůči americkému dolaru, později však téměř veškeré ztráty smazalo. Za poklesem jednotné evropské měny stálo rozhodnutí italského premiéra odstoupit z funkce po neúspěchu nedělního referenda o reformě ústavy. Investoři se obávají, že politická krize by mohla destabilizovat italský bankovní systém.

Podle zatím neoficiálních výsledků italští voliči ústavní změny odmítli v poměru 60:40 procentům. Účelem navrhovaných reforem bylo zjednodušit politický systém, posílit Poslaneckou sněmovnu a omezit moc Senátu. Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny, je však výrazně zadlužená a její bankovní systém je v současnosti velmi slabý.

Podle některých analytiků bylo euro podpořeno nedělními prezidentskými volbami v Rakousku, ve kterých nezávislý kandidát s podporou strany Zelených Alexander Van der Bellen jasně porazil svého rivala ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera.

(ČTK, red)

Další z kategorie Články