Čína v poslední době představila řadu opatření na podporu ekonomiky, neboť hrozí, že hospodářský růst letos nedosáhne zhruba pěti procent, jak si stanovila za cíl vláda. Čínská centrální banka například v pátek snížila úrokové sazby a posílila likviditu bankovního systému. „Na trhu stále panuje překvapení ohledně čínských stimulačních opatření,“ uvedl analytik Kenny Ng ze společnosti Everbright Sun Hung Kai.
Někteří analytici nicméně nabádají investory k opatrnosti. „Čínské akcie zažívají spektakulární oživení, ale investoři by se neměli nechat unést a neměli by předpokládat přímočarý růst. Čínský akciový trh dokáže být velmi kolísavý a po podobných prudkých oživeních v letošním dubnu a květnu následovalo vybírání zisků, protože ekonomické údaje zaostaly za očekáváním,“ upozornil analytik Vasu Menon ze společnosti OCBC.
Akcie japonských exportérů se dostaly pod tlak kvůli pátečnímu růstu kurzu domácí měny, za kterým stála zpráva, že novým japonským premiérem se zřejmě stane bývalý ministr obrany Šigeru Išiba. Ten v rozhovoru s agenturou Reuters označil dosavadní zvyšování úrokových sazeb japonskou centrální bankou za správnou cestu.
Silnější kurz japonské měny po přepočtu snižuje hodnotu zahraničních příjmů firem. Výrazný pokles dnes utrpěly například akcie předních japonských výrobců automobilů. Největší japonská automobilka Toyota Motor oslabila o 7,6 procenta. Konkurent Honda Motor vykázal pokles přibližně o sedm procent a rival Nissan Motor ztratil kolem šesti procent.
Evropské akcie zahájily dnešní obchodování poklesem, ke kterému přispěly zhoršené vyhlídky automobilek Volkswagen a Stellantis. Investoři nyní čekají na nové údaje o evropské ekonomice, například dnešní zprávu o zářijovém vývoji inflace v Německu.
Panevropský akciový index STOXX Europe 600, který v pátek uzavřel na rekordu, ztrácel kolem 10:30 SELČ zhruba půl procenta a pohyboval se v blízkosti 525 bodů. Akcie Volkswagenu ve stejnou dobu vykazovaly více než dvouprocentní pokles, akcie Stellantisu pak odepisovaly kolem 14 procent.
(ČTK)