Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Report z trhu práce z 6. 11. má jednu zásadní mouchu

Po několika měsících slabých a klesajících mezd byl snad nejočekávanější událostí páteční Goldmanův report o zaměstnanosti, jehož výsledky byly masivním překvapením.

Jak jsme uvedli již dříve, BLS den předem zvýšil svůj odhad z 175.000 na 190.000 nových pracovních míst. A zatímco finanční konzultanti Brown Brothers po reportu sdělili, že je „těžké najít na tak pozitivním reportu jakoukoli mouchu“, jednu mouchu to přeci jen má, pokud se ponoříme do dat.

O1 payrolss CZ

První stín pochybností se objeví při pohledu na věkové rozvrstvení říjnových přírůstků k zaměstnanosti, nahlédneme-li do zveřejněných průzkumů domácností agentury BLS. Průzkum ukazuje, že zatímco celkový počet pracovních míst prudce stoupl, rozhodně to neplatí o nejdůležitější věkové kategorii pro růst mezd, tedy ve věkové skupině 25-54 let.

02 pay rolls CZ

Jak ukazuje graf níže, v říjnovém reportu byli nejvíce rostoucí věkovou skupinou pracovníci ve věku 55 let a více. V posledním měsíci přidali v Americe 378.000 pracovních míst, což představuje prakticky celý její nárůst. A další znepokojivý fakt: pracovníků ve věku 25-54 let ve skutečnosti ubylo 35,000 a mužů v této věkové skupině ubylo dokonce o 119.000!

Potom není divu, že není žádný růst mezd, jelikož zaměstnavatelé i nadále zaměstnávají většinou lidi na soumraku kariéry: zaměstnavatelé dobře ví, že jsou to pracovníci, u nichž je malá šance, že by v budoucnu chtěli přidat.
Následující graf ukazuje analýzu kumulovaných přírůstků k zaměstnanosti od prosince 2007. Jak vidno, pracovníci ve věku 55 let a více připsali za posledních 8 let nárůst více než 7,5 milionu pracovních míst, zatímco pracovníci ve věku 55 let a níže si připsali ztrátu celkem 4,6 milionu pracovních míst.

03 payrolls_CZ
 
Stejný graf jako výše, jen tento ukazuje úplné rozvrstvení věkových skupin – opět z něj v negativním smyslu vyčnívá věková skupina pětadvacátníků až čtyřiapadesátníků.

 Leč ztráta pracovních pozic mladých je pro starší pracovníky ziskem, jak ukazuje následující graf mapující celkový počet pracovních pozic lidí starších 55 let. V měsíci říjnu BLS zaznamenala rekordních 33,8 milionů pracovníků v nejstarší sledované věkové skupině – což jsou ti samí zaměstnanci, kteří, jak víme, nejméně uplatňují páky na vyjednávání o lepší mzdě.

04 payrolls_CZ

A závěrem, největším zklamáním pátečního reportu je, že zatímco celkový růst pracovních míst byl solidní, míra participace pracovníků mezi 25-54 lety byla 80,7%, hluboko pod vrcholem, jenž byl mírně pod 85%, a pod hranicí 80,8% z konce roku 2014.

Pay roll 5_CZ

 
Čas zvýšit úrokové sazby?

Zdroj: BLS, Zerohedge

Autor: Tylor Durden

Další z kategorie Články