Zlato (oz) / USD
1 912,70
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Goldman Sachs: Díky QE může euro oslabit až o 10 centů

Benoit Coeure, člen Výkonné rady ECB, řekl: Přístup k politice stimulu US a Evropy se rozcházejí. Ačkoli FED nechal politiku sazeb nezměněnu, prezidentka Janet Yellen uvedla, že většina autorit čeká utahování sazeb – výpujčních nákladů. A rozhodování určitě skončilo pouze těsně v prospěch udržení sazeb.

Goldman Sachs – jednička na Wall St., říká, že euro může spadnout až o 10 centů, jelikož Evropská centrální banka (ECB) spustí ještě rozsáhlejší stimul (tištění peněz) na oslabení měnu, aby tak dosáhla inflace.

Investiční banka předpovídá, že ECB udrží současné tempo QE (tištění peněz), tedy 60 mld. (tj. 68 miliard Kč) měsíčně, původně do konce roku 2016. Rozšiřuje tak plán, a předpokládá, že poběží až do poloviny r. 2017.-1x-1

„To představuje významné fyzické rozšíření původního programu a na jednotnou měnu -EURo to jistě bude mít dopad,“ napsali analytici Goldman Sach, kontrétně Robin Brooks, hlavní měnový stratég v New Yorku, ve své zprávě ze 20.září. „V závislosti na tom, jak reálné a v jakém objemu bude zvýšení (QE) tištění peněz ECB, vidí Goldman Sachs propad EURa mezi 6-10%,  tj. na úroveň 1, 05 až 1,00 za USD (aktuální kurz EURUSD je 1,12).

Manažeři hedgeových a jiných fondů zvýšili čisté medvědí (skeptické) výhledy na euro pro třetí týden zářijový týden (do 15.září vč.) z 81 241 na 84 202 kontraktu, jak uvádí CFTC.

Velký rozdíl ve stimulaci

Euro propadlo, když Benoit Coeure, člen Výkonné rady ECB, řekl: „Přístupy k politice stimulace USA a Evropy se budou i nadále velmi rozcházet.“ Coeure a Peter Praet, člen výkonné rady, mají v plánu veřejný projev. Následovat je bude prezident ECB Mario Draghi při své účasti na zasedání 23.9. Evropského parlamentu v Bruselu.

FED na strategické schůzce ponechal úrokové sazby beze změny, ačkoli prezidentka Janet Yellen uvedla, že většina úředníků letos stále očekává utahování výpůjčních nákladů – sazeb. John Williams, Prezident Fed Bank of San Francisco, dne 19. září prohlásil, že rozhodování bylo těsné.

„Coeure v komentářích naznačil, že reakce FEDu byla taktickým vyčkáváním a že ECB je připravena k dalším krokům,“ sdělil médiím Sam Tuck, senior měnový stratég z ANZ Bank Auckland na Novém Zélandu. „Na základě nových dohod se euro-dolar octne pod tlakem.“

Další z kategorie Články