Zlato (oz) / USD
1 907,32
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Gazprom letos hodlá zvýšit těžbu plynu o osm procent

Ruská plynárenská společnost Gazprom hodlá v letošním roce zvýšit těžbu zemního plynu zhruba o osm procent na 452 miliard krychlových metrů. Řekl to dnes náměstek ředitele podniku Vitalij Markelov. Loni Gazprom vytěžil 418,5 miliardy metrů krychlových plynu, uvedla agentura Reuters.

Gazprom je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Foto: Shutterstock
Gazprom je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.
Foto: Shutterstock

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

V letošním prvním čtvrtletí Gazprom zvýšil dodávky zemního plynu do Evropské unie a Turecka o 28,6 procenta na 44,4 miliardy krychlových metrů. EU přitom usiluje o snížení závislosti na ruském plynu.

Loni Gazprom díky zvýšení prodeje plynu do Evropy a slabšímu kurzu domácí měny téměř zpětinásobil čistý zisk na 787 miliard rublů (zhruba 286 miliard Kč). Firma, jejímž většinovým vlastníkem je ruská vláda, dnes oznámila, že hodlá za loňský rok vyplatit dividendu 7,89 rublu na akcii. To je proti předchozí dividendě 7,2 rublu nárůst o 9,5 procenta. Oznámená dividenda je však nižší, než analytici čekali, což zřejmě posílí napětí v ruském státním rozpočtu.

Plynovod do Číny

Gazprom nyní ve snaze omezit závislost na evropském trhu pracuje na výstavbě plynovodu do Číny, což vyžaduje rozsáhlé investice. Markelov dnes nicméně uvedl, že firma v letošním roce v důsledku optimalizace nákladů postaví menší část plynovodu, než původně plánovala.

Markelov ale potvrdil, že Gazprom nadále počítá se spuštěním provozu plynovodu v roce 2018. Celková délka plynovodu se má pohybovat kolem 3000 kilometrů.

Plynovod by měl dodávat až 38 miliard krychlových metrů plynu ročně. Čína by se tak stala po Německu druhým největším zákazníkem Gazpromu.

(ČTK, red)

Další z kategorie Články