Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Franz Hardtmuth zajistil rodinné firmě celosvětovou proslulost

Českobudějovická společnost Koh-i-noor Hardtmuth je jedním z nejstarších a největších výrobců výtvarných, školních, hobby a kancelářských potřeb na světě. Její historie sahá až do roku 1790. Firmu založil vídeňský podnikatel Joseph Hardtmuth, který ji později přenesl do Českých Budějovic. Velkou zásluhu na rozmachu firmy měl zakladatelův vnuk a autor slavné žluté tužky Franz Hardtmuth, od jehož úmrtí uplyne 25. července 120 let.

Pohled do historie: Koh-i-noor Hardtmuth, areál České budějovice. Foto: www.koh-i-noor.cz
Pohled do historie: Koh-i-noor Hardtmuth, areál České budějovice. Foto: www.koh-i-noor.cz

Základy celosvětového úspěchu firmy položil však již zakladatel Joseph Hardtmuth, který v roce 1802 přihlásil patent na výrobu tuhy z grafitu a jílu. Nový druh tuhy se tolik nelámal a neštípal jako čistý grafit a mezi zákazníky měla tato inovace nečekaně velký úspěch. V roce 1808 tak nechal Joseph Hardtmuth vybudovat ve Vídni novou továrnu na výrobu tužek a kameniny, ale kromě podnikání vynikal i jako architekt. V době působení u rodu Lichtenštejnů například navrhl i vybudoval řadu staveb v Lednicko-valtickém areálu včetně minaretu.

V roce 1816 Joseph Hardtmuth zemřel a rodinný podnik převzali jeho synové Ludwig a Carl. Jelikož Ludwiga zajímalo spíše cestování a umění, podnikání nesl na svých bedrech pouze Carl, který v roce 1848 přesunul továrnu kvůli nižším nákladům do Českých Budějovic. V roce 1854 se stal společníkem firmy jeho synovec Franz, který v roce 1881 celý podnik zdědil.

Franz Hardmuth vystudoval polytechniku ve Vídni a studoval i v Londýně. Ze světa si přinesl cenné zkušenosti a výrobu v rodinném podniku značně zmodernizoval a zavedl dodnes používanou stupnici tvrdosti tužek. V roce 1870 ukončil výrobu kameniny a začal se výhradně věnovat tužkám. Doslova senzaci způsobila jeho žlutá tužka, kterou nazval podle slavného indického žlutého diamantu Koh-i-noor. Veřejnosti ji představil v roce 1888 na Jubilejní výstavě ve Vídni a název tužky, která získala mnohá ocenění, se stal i součástí jména podniku, který nově zněl Koh­i­noor Hardtmuth.

Ochranná známka Koh-i-noor byla zaregistrována v roce 1894 a neméně legendární je i logo slona na stíracích gumách z roku 1896. Držitelem ochranné známky Koh-i-noor je i stejnojmenný výrobce patentek, špendlíků, zipů, nýtů a další galanterie z pražských Vršovic, kterou založil další slavný průmyslník a mecenáš Jindřich Waldes.

Franz Hardmuth zemřel v roce 1896, ale svou firmu zanechal svým potomkům ve vynikající kondici. V roce 1910 již byla největší a nejmodernější tužkárnou na světě s pěti pobočnými závody a 32 prodejními filiálkami po celém světě včetně Japonska. Obě světové války však činnost rozjeté společnosti utlumily a po roce 1945 byl podnik znárodněn. Z následného období stojí za zmínku například tužka „verzatilka“ umožňující výměnu tuhy. Po roce 1989 byla továrna zprivatizována a nyní je jedním z největších světových producentů a distributorů uměleckých, školních a kancelářských potřeb.

(ČTK)

Další z kategorie Články