Zlato (oz) / USD
1 919,41
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Forbes: Jak nakoupit a prodat zlato

Od včerejška je na novinových stáncích zářijové vydání časopisu Forbes s 39 investičními radami, jak se postarat o peníze v téhle nejisté době. Třicet devět rad nad zlato, hlásá zlatá obálka časopisu, který v jednom z článků samozřejmě pojednává také o investicích do zlata.

Ilustrační foto. Zdroj: Facebook
Ilustrační foto. Zdroj: Facebook

Zlato má proti nemovitostem dobrou likviditu, konstatuje časopis a dodává:„ Nepadá spolu s akciovými trhy a prodáte ho snáz než diamanty (které jsou ale taky dobrá pojistka pro případ třetí světové).“ Podle Forbesu je dobré mít zlato v portfoliu, ale nedoporučuje do něj dávat víc než deset procent.

Cihlička zlata, kterou si schováte do trezoru nebo pod postel, upozorňuje článek, není nástroj k výdělku. Časopis doporučuje kupovat větší investiční slitky, protože u menších se připlácí za výrobní náklady. „Můžete i spořit do zlata – měsíčně posíláte menší částky, a až dospoříte na slitek, doručí vám ho domů,“ píše autorka.

Jsou sice krásné, ale pokud vám jde hlavně o investici do zlatého kovu a až potom o estetiku, tohle není ta správná volba. Řeč je o zlatých špercích, u nichž si vždycky připlácíte za umělecké zpracování a které na rozdíl od investičního zlata nejsou oproštěny od DPH. Autorka zřejmě pozapomněla dodat, že jen 24karátové zlato je to ryzí. Šperky, které jsou vyrobeny ze zlata s méně karáty, obsahují i další kovy, které ale mohou změnit barvu „žlutého kovu“ na jinou.

Článek dále zmiňuje zlaté certifikáty, skrze které si můžete koupit investiční zlaté slitky a zároveň je nechat uložené v bance, která certifikát vydala. „Platíte ale náklady na uložení a pojištění, zároveň se vzdáváte možnosti mít zlato k dispozici, kdyby bylo potřeba,“ upozorňuje Forbes.

Takzvané futures  jsou obchody na velkých derivátových burzách. „Základem obchodování přes futures je spekulace na cenu. Žádné zlato fyzicky nekupujete, jen uzavíráte podmínky pro nákup nebo prodej zlata k určitému datu v budoucnosti,“ vysvětluje autorka. A dodává, že futures nejsou typickým nástrojem drobného investora.

Výčet možností pokračuje fondy EFT, které se dají koupit na zahraničních burzách. „ETF jsou nástroj, jak spekulovat na cenu, takže pokud chcete zlato hlavně jako uchovatele hodnoty, tohle není volba pro vás. Nakonec je to jen papír, který říká, že máte peníze v byznysu se zlatem,“ konstatuje časopis.

Poslední možností, kterou Forbesu zmiňuje, pokud jde o investování do zlata, jsou akcie těžařských společností. Podle časopisu jde tento způsob „trochu za roh“. Kromě situace na trhu se zlatem totiž výkonnost této části portfolia závisí např. na schopnostech managementu, nákladech apod.

(red)

Další z kategorie Články