Zlato (oz) / USD
1 916,58
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fed úroky nezměnil, hospodářská rizika podle něj polevila

Americká centrální banka (Fed) včera podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 0,25 až 0,50 procenta. Uvedla však, že krátkodobá rizika pro hospodářský výhled Spojených států se zmírnila. Podle agentury Reuters tak otevřela dveře dalšímu zpřísnění měnové politiky v příštích měsících.

Ilustrační foto: Shutterstock
Ilustrační foto: Shutterstock

Centrální banka rovněž uvedla, že americká ekonomika roste mírným tempem. Poukázala na červnové oživení tvorby pracovních míst i na silný růst výdajů domácností. „Krátkodobá rizika pro ekonomický výhled se zmenšila,“ uvedli vedoucí představitelé Fedu po skončení dvoudenního zasedání. Dodali však, že nadále pozorně sledují vývoj světové ekonomiky a finančních trhů.

Fed loni v prosinci přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu z rekordního minima 0,0 až 0,25 procenta, na kterém ji v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držel po sedm let. Další zvyšování úroků ho však donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Ekonomové podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že Fed s dalším zvýšením úrokových sazeb s největší pravděpodobností počká nejméně do prosince. Někteří analytici však v reakci na dnešní prohlášení Fedu uvedli, že ve hře je zpátky i možnost zářijového zvýšení úroků.

„Fed představil velmi povzbudivé hodnocení americké ekonomiky, což je prvním krokem k přípravě trhů na další zvýšení úroků,“ upozornil finanční analytik Greg McBride ze společnosti Bankrate.com.

Někteří analytici se domnívají, že optimističtější výhled Fedu naznačuje pokles obav ohledně odchodu Británie z Evropské unie. Podle ekonoma Carla Tannenbauma ze společnosti Northern Trust včerejší prohlášení signalizuje, že Fed „se nedomnívá, že brexit bude významnou brzdou americké ekonomiky“.

Rozhodnutí Fedu ponechat úroky beze změny mělo na finanční trhy pouze malý dopad. Další zasedání Fedu se letos budou konat v září, listopadu a prosinci. Změna sazeb v listopadu je všeobecně považována za velmi nepravděpodobnou, protože by k ní došlo pouhý týden před prezidentskými volbami.

(ČTK)

Další z kategorie Články