Druckenmiller, jehož Duquesne Capital Management měl průměrné roční výnosy neuvěřitelných 30 % ročně od roku 1986 až do roku 2010, projevil svou skepsi ohledně eura. S tímto názorem přišel poprvé už v dubnu 2015.
„Na vývoji měn je pěkné to, že jdou ve dvou- až tříletých cyklech,“ řekl Druckenmiller 3. 11. na newyorské konferenci DealBook. Také dodal, že vývoj měn má tendenci vzít si někde uprostřed „oddechový čas“.
Druckenmiller také poukázal na to, jak se v květnu 2014 začala měnová politika USA a Evropy navzájem lišit.
Řekl, že Mario Draghi „víceméně předem oznámil další kroky ECB.“ Jako další krok přijde buď další snížení diskontní sazby, další kvantitativní uvolňování, nebo obojí, zatímco „upocená rétorika“ Fedu napovídá o potenciálním zvyšování úrokových sazeb, která by ještě více zatraktivnila dolar a tím pádem oslabila euro a navázané měny, jako je naše koruna.
62letý investor má za sebou vydařený $10 miliardový obchod z roku 1992, kdy pracoval pro miliardáře George Sorose, a kdy vydělal na šortování libry $1 miliardu. Druckenmiller tehdy svému šéfu vysloužil přezdívku „Muž, který rozbil Bank of England.“
Euro je v úpadku
Euro vůči dolaru kleslo z $1,21 na konci roku 2014 na letošní březnové minimum $1,05. Poté euro vyšplhalo koncem srpna až do výše $1,16 a nyní se obchoduje na zhruba $1,10, tedy vůči dolaru téměř o 13 procent níže oproti loňskému roku.
Druckenmiller ve své prezentaci projevil nedůvěru k akciím.
„Ohledně akcií jsem spíš skeptičtější, určitě nebudu hýřit optimismem,“ řekl.
Druckenmiller řekl, že nakupuje vysoce volatilní avšak růstové akcie, kterým se bude dařit i v prostředí nízkého nominálního růstu. Naopak prodává / šortuje akcie společností, které jsou více závislé na cyklickém růstu.
Zdroj: Bloomberg, ilustrace: BBG
Autorka: Katherine Burton