Zlato (oz) / USD
1 930,64
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropské akcie uzavřely nejníž za téměř měsíc, oslabily energetické firmy

Evropské akcie uzavřely na nejnižší úrovni za téměř měsíc. Výrazně oslabily akcie energetických a mediálních společností. Trh čeká na výsledky zasedání americké centrální banky (Fed) a Evropské centrální banky (ECB). Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal 1,2 procenta na 461,08 bodu.

STOXX Europe 600
Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal 1,2 procenta na 461,08 bodu. Foto: Google

Akcie ropných a plynárenských společností se propadly o 4,5 procenta, nejníže za více než měsíc. Kopírovaly pokles cen ropy, které reagovaly na obavy, že Spojené státy nebudou schopné splácet některé své dluhopisy, slabé ekonomické údaje z Číny a očekávání, že Spojené státy a Evropa tento týden opět zvýší úrokové sazby.

Evropské mediální akcie klesly o 4,2 procenta, a mají tak za sebou nejhorší seanci od konce ledna 2022. Akcie společnosti Pearson, která se zabývá vzděláváním přes internet, se propadly o 15 procent. Přispěla k tomu prognóza amerického konkurenta Chegg o neočekávaném poklesu tržeb, protože studenti začínají využívat chatovací systém ChatGPT.

Všeobecně se předpokládá, že Fed ve středu v rámci boje proti inflaci zvýší svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Investory zajímá, zda Fed naznačí, že po středečním zvýšení úroků zpřísňování měnové politiky pozastaví.

Trhy dále čekají na čtvrteční rozhodnutí ECB. Investoři mají za to, že banka základní úrokovou sazbu zvýší o 0,25 procentního bodu.

„Větší otázkou zůstává, kde se ECB zastaví. Odpověď závisí především na tom, zda se v polovině roku zhmotní recese v USA a jak na ni případně bude reagovat Fed,“ uvedl hlavní ekonom společnosti TS Lombard Davide Oneglia.

(ČTK)

Další z kategorie Články