Zlato (oz) / USD
2 360,48
1,40 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropská centrální banka zřejmě sníží úrokové sazby

Evropská centrální banka (ECB) na zasedání pravděpodobně přikročí k prvnímu snížení úrokových sazeb za téměř pět let. Předpokládá se, že svou základní sazbu sníží o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Uvolnění měnové politiky by mělo podpořit ekonomiku eurozóny, která se v poslední době potýká se slabým růstem.

ECB
Evropská centrální banka (ECB) na zasedání pravděpodobně přikročí k prvnímu snížení úrokových sazeb za téměř pět let. Foto: iStock

ECB předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat pod kontrolu inflaci, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Od té doby drží svou základní úrokovou sazbu na 4,50 procenta. Vysoké náklady na půjčky pomáhají brzdit inflaci, obvykle však mají rovněž negativní vliv na hospodářskou aktivitu.

Inflace v eurozóně se předloni vyšplhala na rekordních 10,6 procenta. Od té doby už ale výrazně klesla a přiblížila se k dvouprocentnímu cíli ECB. V květnu inflace podle rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat činila 2,6 procenta.

Jarní prognóza Evropské komise (EK) předpokládá, že inflace v eurozóně bude v celém letošním roce činit 2,5 procenta. V příštím roce očekává EK pokles inflace na 2,1 procenta.

Komise rovněž předpověděla, že růst ekonomiky eurozóny letos zrychlí na 0,8 procenta z loňských 0,4 procenta. V příštím roce pak počítá s dalším zrychlením hospodářského růstu, a to na 1,4 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Články