Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Euro po zasedání měnového výboru ECB posiluje

Euro podpořila Evropská centrální banka (ECB), která se v nejbližší době nechystá snižovat úrokové sazby. Centrální banka USA (Fed) naopak ve středu naznačila, že příští rok úroky sníží.

euro, graf
Evropská měna posiluje a vůči dolaru se dostala na nejvyšší hodnotu za dva týdny. Foto: iStock

Kolem 17:35 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesal o jedno procento na 101,83 bodu. Euro vůči dolaru posilovalo o 1,2 procenta na 1,1004 USD. Dolar k jenu oslaboval o 0,7 procenta na 141,49 JPY. Euro vůči jenu rostlo o 0,5 procenta na 155,66 JPY.

Rada guvernérů ECB podle očekávání podruhé za sebou ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 4,50 procenta. Zároveň předpověděla, že inflace v eurozóně bude klesat rychleji, než se očekávalo, a mírně zhoršila výhled ekonomiky eurozóny na letošní a příští rok. Zopakovala nicméně, že ponechá úroky na dostatečně vysokých úrovních, dokud to bude zapotřebí.

Fed ve středu ponechal základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Úroky měnový výbor nezměnil již třetí seanci za sebou. Současně banka naznačila, že její zpřísňování měnové politiky je u konce a v příštím roce náklady na úroky sníží. Celkem 17 z 19 představitelů Fedu předpokládá, že základní úroková sazba bude do konce roku 2024 nižší než nyní. Medián projekcí ukazuje, že sazby se sníží o tři čtvrtiny procentního bodu, což by mohlo znamenat tři snížení o čtvrt procentního bodu.

Dolar krátce smazal ztráty po statistice, která ukázala, že maloobchodní tržby v USA v listopadu nečekaně vzrostly. To ukazuje, že předvánoční nákupní sezona se rozběhla rychle, což by mělo udržet ekonomiku na cestě mírného růstu.

Dolar také oslabil vůči švýcarskému franku a norské koruně. Švýcarská centrální banka podle očekávání nechala hlavní úrok na 1,75 procenta a uvedla, že inflační tlak se v uplynulém čtvrtletí mírně snížil. Norská centrální banka pak zvýšila úroky o čtvrt procentního bodu a dodala, že na této úrovni úroky pravděpodobně ještě nějakou chvíli zůstanou.

Posilovala i britská libra, protože britská centrální banka nechala hlavní úrok beze změny a dodala, že úrokové sazby musí zůstat vysoké po delší dobu, napsala agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Články