Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Důvěra v českou ekonomiku se v srpnu podruhé v řadě zvýšila

Optimističtější než v předchozím měsíci byli podnikatelé, naopak v případě spotřebitelů důvěra klesla. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně je celková důvěra nižší, loni v srpnu činila 94,3 bodu.

ČR
Důvěra v českou ekonomiku se v srpnu podruhé v řadě zvýšila, tentokrát o dva body na 93,4 bodu. Foto: iStock

Mezi podnikateli důvěra vzrostla o 2,8 bodu na 93,9 bodu. Vyšší byla u podnikatelů v průmyslu, službách a stavebnictví, klesla v obchodě. „Za příznivým meziměsíčním vývojem celkové důvěry v ekonomiku stojí zejména zlepšující se situace v odvětví průmyslu, kde se postupně zvyšuje tempo růstu výrobní činnosti a současně se snižují zásoby naakumulované v předchozích měsících,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Spotřebitelská důvěra klesla o 1,7 bodu na 91 bodů. Zvýšil se počet lidí, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů. Mírně přibylo také těch, kteří očekávají zhoršení celkové ekonomické situace v Česku v následujících 12 měsících, a rovněž domácností, které se obávají zhoršení jejich vlastní finanční situace. Počet domácností hodnotících svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s předchozími 12 měsíci se nezměnil.

„Důvěra spotřebitelů osciluje od počátku roku v poměrně úzkém pásmu několika procent. Většímu zlepšení v průběhu roku brání přetrvávající obavy různého charakteru. Zatímco ty z růstu cen postupně pominuly, obavy z vývoje celkové hospodářské situace v následujících 12 měsících přetrvávají,“ uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Podle ní to v kombinaci s vyššími obavami ze zhoršení finanční situace domácností znamená, že meziročně je důvěra spotřebitelů sice výrazně vyšší, ale stále poměrně hluboko pod svým dlouhodobým průměrem. Loni v srpnu byla důvěra spotřebitelů na hodnotě 77,9 bodu.

Příznivou zprávou jsou signály ohledně očekávaného vývoje cen při poklesu inflačních očekávání ve službách, v maloobchodu, v průmyslu a mírně též mezi spotřebiteli, řekl ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Do dalších měsíců očekává zlepšení nálady mezi spotřebiteli s tím, jak klesající inflace bude přinejmenším v relativním smyslu zlepšovat jejich finanční situaci.

Zajímavé je, že nejistota se projevuje výrazněji v domácnostech, jejichž důvěra v ekonomiku plynule klesá, zatímco firmy prožívají výkyvy, doplnila řídící partnerka poradenské společnosti RSM Monika Marečková. K nápravě by podle ní jistě mohl přispět další vývoj jednání o konsolidačním balíčku, rychlé ukončení vládních prázdnin a eliminace současné nejistoty.

 

Srovnání indikátorů důvěry v ekonomiku ČR:

Indikátory srpen 2023 červenec 2023 srpen 2022
Průmysl 91,8 88,1 97,0
Stavebnictví 100,2 99,0 109,2
Obchod 91,3 95,3 95,3
Vybrané služby 95,8 92,8 97,4
Podnikatelé celkem 93,9 91,1 97,6
Spotřebitelé 91,0 92,7 77,9
Souhrnný 93,4 91,4 94,3

Zdroj: ČSÚ

(ČTK)

Další z kategorie Články