Aby se splnila předpověď, bude muset americká měna povyrůst o více než o 7 procent z pondělní (9. 11.) ranní hladiny $1,0769 za euro. Takový vývoj však nepředpokládá jediná z více než 60 bankovních předpovědí sledovaných agenturou Bloomberg.
Dokonce i přes pondělní oslabení o 0,2%, z důvodů růstu výnosovějších aktiv, dokázal dolar od 30. října posílit o 2,3 procenta a za rok o více než 12 procent. Dolar v pátek prudce vzrostl poté, co letos nejpozitivnější zpráva z trhu práce zvýšila pravděpodobnost, že Fed v prosinci zvedne urokové míry, a to až na 68 procent (27. října to byla pravděpodobnost jen 35% !). Americká měna má jistě mnoho místa pro růst, jelikož Fed „normalizuje“ svou politiku a Evropská centrální banka uvolňuje stimul, aby urychlila inflaci.
„Díky datům o zaměstnanosti je prosincové zvyšování sazeb vše, jen ne jisté,“ i když trhy „váhají s nákupem dolarových pozic,“ zaznělo v komentářích. Dolar prý dosáhne směnného kurzu $1,05 za euro už na prosincovém zasedání ECB (17.12.) a parity do konce roku.
Taková je výše nejpozitivnější prognózy na dolar: $1,05 za euro. Umírněnější prognóza a statistický medián přisuzuje dolaru na konci roku kurz $1.09 za euro. Euro v březnu kleslo na své 12-leté minimum $1,0458. Naposledy bylo na paritě s dolarem v prosinci 2002.
Zdroj: BBG, Irish Times
Foto: Shutterstock