Zlato (oz) / USD
2 338,00
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dolar oslabuje, po Fedu zvýšily úrokové sazby i další centrální banky

Dolar šestou seanci za sebou oslabuje. Po americké centrální bance (Fed) zvýšily úrokové sazby i další centrální banky. Euro naopak šestou seanci za sebou posiluje, vůči dolaru vystoupalo na sedmitýdenní maximum. Krátce po 18:10 SEČ si jednotná evropská měna k dolaru připisovala 0,3 procenta na 1,0892 USD.

dolar
Dolar šestou seanci za sebou oslabuje. Foto: iStock

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu odepisoval 0,2 procenta a pohyboval se kolem 102,17 bodu. K japonskému jenu americká měna klesala o půl procenta na 130,91 jenu, zatímco euro vůči jenu ztrácelo 0,1 procenta na 142,50 jenu.

Měnový výbor Fedu ve středu na závěr dvoudenního zasedání podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75 procenta až pět procent. Banka však ve svém prohlášení naznačila, že je blízko pozastavení dalšího zvyšování nákladů na úvěry v souvislosti s nedávnými otřesy na finančních trzích po pádu amerických bank Silicon Valley Bank a Signature Bank.

Britská centrální banka podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Libra posiluje vůči dolaru i euru.

Švýcarská centrální banka kvůli snaze bojovat s inflací zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,50 procenta. Dodala, že další zvyšování úrokových sazeb nevylučuje. Ke zpřísnění měnové politiky sáhla navzdory krizi kolem druhé největší švýcarské banky Credit Suisse. Také švýcarský frank roste vůči dolaru i euru.

(ČTK)

Další z kategorie Články