Zlato (oz) / USD
1 907,56
0,86 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Developeři očekávají odliv velkých korporací z Londýna v důsledku brexitu

K odlivu velkých korporací z Londýna v důsledku brexitu dojde podle devíti ředitelů developerských společností z deseti. Cílovou destinací tohoto přesunu však podle nadpoloviční většiny developerů nebude Praha, mezi favority patří Hamburk, Paříž a Berlín. Společnosti, které by o přesídlení do Prahy přeci jen uvažovaly, bude limitovat především byrokracie ze strany státu a nekvalitní legislativa. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q4/2016 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

Společnosti, které by o přesídlení do Prahy přeci jen uvažovaly, bude limitovat především byrokracie ze strany státu. Ilustrační foto: iStock
Společnosti, které by o přesídlení do Prahy přeci jen uvažovaly, bude limitovat především byrokracie ze strany státu. Ilustrační foto: iStock

Ředitelé developerských společností očekávají, že po vystoupení Spojeného království z Evropské unie dojde k odlivu centrál velkých korporací a mezinárodních institucí mimo Londýn, a to v 88 procentech případů. Polovina firem přitom tento odsun očekává v omezené míře a třetina (33 procent) jen výjimečně. Bezmála pětina (17 procent) naopak nepředpokládá, že by k podobnému hromadnému stěhování mohlo dojít.

Londýnské City podle tří čtvrtin (74 procent) developerských společností opustí především bankovní instituce. Jen desetina (13 procent) pak očekává, že hlavní město Velké Británie opustí soukromé společnosti. Devět z deseti developerských firem přitom neočekávají, že brexit ovlivní spekulativní výstavbu nemovitostí, desetina je přesvědčena o opaku.

Nadpoloviční většina (55 procent) ředitelů developerských společností si nemyslí, že by cílovou destinací těchto firem měla být Praha. To, že by se tak mohlo stát v omezené míře, predikuje více než čtvrtina (27 procent) developerů. Výjimečně by to mohlo nastat podle pětiny (18 procent) ředitelů.

„Z mého pohledu by mohl být brexit šancí pro Prahu, která by převzala část poptávky při odchodu jednotlivých bankovních a jiných klientů z Londýna, případně jiných částí Británie. Tato úvaha v sobě nicméně nese potřebu strategického myšlení a společné práce investorů, developerů a státních (případně obecních) institucí. Poslední otázka má dvě roviny – v celkovém součtu (m2) ano, nicméně je otázkou, zda se jedná o vhodné a zajímavé kanceláře pro náročné zájemce,“ popisuje svůj náhled na možný vývoj Jan Štembera, Business Development Manager, M2 real estate, a. s.

„Záleží na celkových podmínkách k podnikání, kanceláře jsou jen jedním z mnoha zvažovaných parametrů, ale lze očekávat, že díky brexitu se k nám korporace přiblíží. Mluví se o tom, že se firmy z Británie mohou přesunout do Německa, například do Frankfurtu. Samozřejmě čím bude finanční centrum Evropy blíže k nám, tím lépe. Obecně platí, že přesun velkých firem není záležitostí impulsivního rozhodnutí, ale dlouhodobým procesem, často se kanceláře velkým nájemcům staví na míru. Lokalit určených k výstavbě je v Praze dostatek, trh by tak ve střednědobém horizontu měl zvládnout i případný výrazný nárůst poptávky,“ říká Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.

Firmy a bankovní instituce, které Londýn opustí, by naopak mohly podle čtyř developerů z deseti s největší pravděpodobností přesídlit do Hamburku. Více než čtvrtina (27 procent) považuje za nejpravděpodobnější cílovou destinaci Paříž, pětina si myslí, že by mohlo jít o Berlín.

„Důsledky  brexitu budou záviset na tom, jaké budou vytvořeny pro brexit podmínky. Existuje řadu spekulací, že se finanční služby finančního průmyslu budou snažit přesunout z londýnského City do jiných velkoměst Evropské unie. Ale nepředpokládáme, že by se podobný typ poptávky objevil v Praze, na řadě by byla evropská finanční centra typu Frankfurtu či Paříže, a z dobře informovaných zdrojů se proslýchá, že by to mohl být také Dublin. V případě, že by v důsledku brexitu určitý druh poptávky cílil na Prahu, myslím, že v Praze je pro uspokojení takové poptávky dostatek kancelářských prostor,“ tvrdí Tero Loukonen, Head of research, PASSERINVEST GROUP, a. s.

Společnosti, které by o přesídlení do Prahy přeci jen uvažovaly, bude limitovat především byrokracie ze strany státu. Na stupnici od nuly do desítky, kde desítka představuje pro velké korporace nejvíce limitující překážku, dali tomuto faktoru ředitelé developerských firem známku 8,4. Druhým největším problémem je pak podle nich nekvalitní legislativa a její časté změny (8,3 bodu z maximálních 10). Za nejméně limitující faktor developeři považují nedostatek volných realit pro expaty (2,9 z maximálních 10).

„Ano, pravděpodobně bude v důsledku brexitu v Evropě zvýšená poptávka po kancelářích, obávám se ale, že u nás to bude jen ve zcela minimálním objemu, jestli vůbec. Každopádně, vzhledem ke stávajícímu legislativnímu a politickému prostředí ČR (tedy především Praha) není ČR schopná na poptávku většího objemu zareagovat,“ dodává Petr Palička, Managing director, Penta Investments, s.r.o.

(red)

Další z kategorie Články