Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Deutsche Bank: Američané si hrají s ohněm, tvrdí finanční analytik Wolff

Německá Deutsche Bank se dostala vážných do problémů. Po celém světě musí čelit soudním žalobám, přičemž ta největší byla podána ve Spojených státech. Ministerstvo spravedlnosti USA po finančním ústavu kvůli jeho kontroverzním operacím na americkém trhu hypotečních cenných papírů v minulém desetiletí požaduje pokutu až 14 miliard dolarů (340 miliard Kč).

Deutsche bank věří, že nakonec zaplatí méně, než USA požadují. Foto: Shutterstock
Deutsche bank věří, že nakonec zaplatí méně, než USA požadují. Foto: Shutterstock

Přestože se podle některých zdrojů jednalo před týdnem o nižší pokutě (údajně 5,4 miliardy USD), šéf Deutsche Bank John Cryan během jednání ve Washingtonu nedospěl k žádné dohodě. Krize důvěry tak pokračuje a akcie banky postupně klesly až na rekordní minima pod deset eur a od začátku roku ztrácejí téměř 50 procent.

Potíže banky současně vyvolaly obavy z evropské bankovní a finanční krize. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem uvedl pro agenturu Reuters, že „USA státy požadují po Deutsche Bank přehnaně vysokou pokutu, čímž podkopávají globální finanční stabilitu.“ Podotkl také, že banka není tak velká, aby nemohla zkrachovat.

Pravdou je, že Deutsche Bank je sice mnohem menší než její američtí konkurenti jako J. P. Morgan nebo Goldman Sachs. V rámci derivátových transakcí je však provázána se všemi velkými světovými bankami a Mezinárodní měnový fond ji označuje za větší zdroj možného rizika pro globální finanční stabilitu než kteroukoli jinou banku.

„Pokud zkrachuje Deutsche Bank, tak nastane dominový efekt a bude následovat Credit Suisse, J. P. Morgan a celý finanční systém,“ varoval v nedávném rozhovoru známý německý finanční analytik Ernst Wolff. To, co se nyní ve světě děje, ekonom označuje termínem politika globální destabilizace, kterou uskutečňují Spojené státy.

„USA mají spoustu vlastních problémů,“ připomíná Wolff: „Státní dluh dosahuje téměř 20 bilionů dolarů, 60 milionů amerických občanů se stravuje díky potravinovým lístkům, infrastruktura se rozpadá a obyvatelé čím dál tím víc nenávidí vlastní politickou elitu. Přitom na mezinárodním poli USA ztrácejí svůj status světové mocnosti. Aby tomu nějak předešly, snaží se co možná nejsilněji uškodit svým partnerům ve světovém obchodě. Teď se dostala pod jejich úder EU“.

Wolff tvrdí, že Američané si hrají s ohněm a připomíná, že Deutsche Bank je hlavním hráčem světového „finančního kasina“. „Pokud zkrachuje, tak zkrachuje i celý finanční systém. To pouze dokazuje, v jakém zoufalém stavu se USA ocitly. Musíme se ale zamyslet, proč si Američané vzali na mušku právě Deutsche Bank a proč právě teď,“ říká ekonom.

Kalkulace USA podle něj vypadají následovně: Chtějí do problému zatáhnout německou vládu a přimět ji alespoň částečně, a možná i celkově, znárodnit Deutsche Bank. Tak by prý destabilizovali vnitropolitickou situaci v Německu, neboť by německé obyvatelstvo bylo kategoricky proti tomuto kroku. „Kromě toho by se Německo dostalo do izolace v EU, neboť se ostře staví proti podobné záchraně italských bank,“ myslí si analytik.

Německá vláda ale už dala najevo, že s finanční pomocí bance nepočítá. Počítají s ní ale přední německé firmy, které Deutsche Bank vyslovily podporu. Šéfové společností jako Siemens, Daimler, BASF, Munich Re, RWE a E.ON podpořili největší německou banku v listu Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle médií bude mít banka podporu i od svého největšího akcionáře, jímž jsou katarské fondy Paramount Services Holdings a Supreme Universal Holdings, které má pod kontrolou bývalý katarský premiér šajch Hamad bin Džasím Sání.

(red)

Další z kategorie Články