Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Další nesrovnalosti ve výdajích Evropské unie

Evropský účetní dvůr (ECA) opět zjistil nesrovnalosti v hospodaření Evropské unie. Ve fiskálním roce 2015 bylo podle něj z rozpočtu EU vynaloženo bez právních podkladů 5,5 miliardy eur (149 miliard Kč). Situace se tak proti předchozímu roku výrazněji nezlepšila. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou účetní dvůr zveřejnil. Auditoři ECA navíc vyjádřili pochybnosti ohledně efektivity programu Evropské komise na podporu investic.

Novým předsedou ECA je od září Klaus-Heiner Lehne. Foto: Twitter.com
Novým předsedou ECA je od září Klaus-Heiner Lehne. Foto: Twitter.com

Míra chybovosti v rozpočtových výdajích podle zprávy klesla na 3,8 procenta ze 4,4 procenta ve fiskálním roce 2014. Zůstala však nad dvouprocentní hranicí tolerance. K typickým chybám při vynakládání peněz z rozpočtu Evropské unie patří podle účetního dvora porušování předpisů pro udělování veřejných zakázek.

Rozpočtové výdaje EU ve fiskálním roce 2015 činily celkem 145,2 miliardy eur (3,9 bilionu Kč). To odpovídá přibližně 285 eurům (7 700 Kč) na jednoho občana, uvedl účetní dvůr ve své zprávě. Nový předseda ECA Klaus-Heiner Lehne vyzval k reformám, které by obnovily důvěru obyvatel v evropské instituce. Podle Lehneho je nutné mimo jiné zajistit, aby byly dodržovány finanční předpisy.

Auditoři z ECA podle agentury Reuters také upozornili, že program Evropské komise na podporu investic v eurozóně možná nepřinesl žádnou přidanou hodnotu, protože soukromé investice, které se uskutečnily jeho prostřednictvím, by možná byly realizovány i bez něj.

Základem programu je Evropský fond strategických investic (EFSI), který byl založen v polovině loňského roku. Program využívá peníze EU, které mají přilákat soukromé investice.

Nynějším cílem programu je využít v letech 2015 až 2018 celkem 21 miliard eur z veřejných prostředků k přilákání soukromých investic v hodnotě 315 miliard eur. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker navíc v září přišel s návrhem, podle kterého by měl objem investic do roku 2022 dosáhnout 620 miliard eur.

(ČTK)

Další z kategorie Články