Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Členové rady Fedu hluboce rozděleni ohledně zvýšování úrokových sazeb

Dva guvernéři Fedu si získali pozornost veřejnosti. 8. října 2015 přednesl prezident Fedu Minneapolis Narayana Kocherlakota svůj projev v Mankatu v Minnesotě. Jednalo se o výhled na trh práce, inflaci a měnovou politiku Fedu. Den poté, jeho protějšek v Atlantě, Dennis Lockhart, hovořil v New Yorku o stejné problematice.

Kocherlakota, který není hlasujícím členem výboru pro volný trh Federálního (FOMC) z, měl extrémně „holubičí“ postoj, což naznačuje, že i nižší úrokové sazby – podle všeho záporné – by mohly trhu práce dodat podporu, kterou potřebuje získat zpět na předkrizovou úroveň. Lockhart, který naopak je hlasujícím členem FOMC, byl rezervovanější, což odráží aktuální konsenzus Fedu, a sice obezřetně jestřábí přístup. Hovoří se o „normalizaci“ – tedy zvyšování úrokových sazeb – s důrazem na další sledování dat.

Předsedkyně centrálního Fedu Janet Yellenová se nechala slyšet, že zvýšení sazeb přijde ke konci roku. Veřejnost a analytici by se neměli nechat zmást na první pohled zmatenou či protichůdnou rétorikou Fedu, podle slov předsedy Williama Dudleye sice banka nevedla komunikaci podle jeho představ,  jelikož“ekonomika je nepředvídatelná“, avšak představenstvo Fed zůstává „víceméně jednotné.“

Zdroj: David Floyd, AAA, Investing.com

Další z kategorie Články