Zlato (oz) / USD
1 905,49
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čínští vědci nalezli podmořský zlatý důl

Čínští výzkumníci identifikovali 2.000 metrů pod mořem ve vodách ostrova Šanšan obrovské naleziště zlata v hodnotě stovek milionů dolarů.
Současná technologie však umožňuje těžit jen 1km pod povrchem.

Tento zlatý důl je první, který byl kdy nalezen v oceánu obklopujícím Čínu, konkrétně východně od Pochajského moře.

Počáteční odhady jsou, že na dně čeká na vytěžení minimálně 470,47 tun zlata. Přitom za velký důl se považuje kterékoli naleziště větší než 20 tun zlata. Tříleté náročné hledání na dně oceánu, jež prováděl Třetí institut geologického a minerálního výzkumu, bylo konečně kvitováno úspěchem.

Před odborníky však nyní stojí nesmírně náročný úkol: zpřístupnit důl pro rypadla. China.org.cn hlásí, že přestože je Čína prozatím největším světovým producentem zlata, v současnosti postrádá technologii, která by ji pomohla operovat v hloubce 1 km pod povrchem a pod hladinou moře.

Dodává, že kvůli svému podmořskému umístění bude ložisko zlata těžké přesně lokalizovat, a že na operaci bude potřeba více než tisíc zaměstnanců. Zhang Junjin, programový ředitel těžebního podniku, řekl novinářům: „Není to jednodušší než nechat přistát kosmickou loď.“

Xu Zhiqin z Čínské akademie věd dodává: „Zřízení vrtu v oceánu podtrhne ten fakt, že se působiště čínského geologického průzkumu prodloužilo z pevniny na moře, a to je z hlediska vědy silný posun.“

Další z kategorie Články