Evropou se přelévá vlna nevole, provázená demonstracemi v Bruselu, kterých se účastní i čeští oceláři. Demonstrace mají zabránit přidělení tržního statusu Číně. Jeho zavedením by Evropská unie ztratila možnost ochránit svůj trh před levným dovozem. Čína naopak před důsledky uvalení celních tarifů na dovoz oceli do EU varovala.
„Nadbytek oceli je celosvětový problém a je potřeba ho řešit společným úsilím všech zemí,“ řekl čínský ministr obchodu Gao Hucheng. Ministr zároveň nastínil zavedení případných protiopatření, pokud se ostatní země pokusí omezit čínský export oceli dovozními bariérami.
„Čína má právo bránit čínské podniky v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO),“ uvedl Hucheng. „Spotřebitelé i podniky mají z nižších cen prospěch, takže usuzujeme, že se jedná čistě o tržní chování a nikoli iniciativu čínské vlády ani vlády EU.“
Evropské ocelářství v krizi
Záplava levné oceli z Číny působí evropským producentům potíže. Celosvětová roční výroba oceli dosahuje 1,6 miliardy tun. Čínské podniky vyrobí téměř polovinu tohoto množství. Pokles ekonomického růstu v Číně a s ním spojená nižší domácí poptávka nutí výrobce zbavovat se oceli pod výrobními náklady v zahraničí. Mnoho čínských výrobců však podporuje vláda, která se snaží ochránit pracovní místa.
Přebytek čínské oceli už zapřičinil ztrátu víc jak 5000 pracovních míst v ocelářském průmyslu ve Velké Británii. Průmyslová asociace AEGIS Europe proto svolala do Bruselu demonstraci, které se kromě několik tisíc ocelářů z celé EU zúčastnili i ředitelé ocelářských podniků.
Vliv na české oceláře
Zavedení tržního statusu Číny by podle ředitele Třineckých železáren Jana Czudka jen na severní Moravě ohrozilo desítky tisíc pracovních míst. „Je tam zaměstnáno 15 tisíc lidí přímo v ocelářských firmách, ale v těch návazných firmách je to dalších minimálně 45 až 50 tisíc lidí,“ poznamenal Czudek pro ČRo.
„Samozřejmě pro českou ekonomiku jsou čínské investice důležité, ale nesmíme za ty investice prodat vlastní pracovní místa a vlastní průmysl,“ podotkl předseda představenstva Vítkovice Steel Dmitrij Ščuka.
Priority čínské vlády
Pro letošní rok si čínská centrální vláda jako jednu ze svých priorit stanovila identifikaci nadměrných kapacit a uzavření zadlužených firem. Zveřejnila již akční plán, jehož cílem je snížit produkci méně kvalitní oceli o 100 až 150 milionů tun a uhlí o 500 milionů tun. Zatím však není jisté, zda Peking bude schopen krachující podniky donutit stáhnout se z trhu a vyřešit problémy se zadlužením či nezaměstnaností. Nadměrná kapacita má dopad také na čínskou ekonomiku. Výrobní ceny v zemi téměř čtyři roky klesají, v lednu se meziročně snížily o 5,3 procenta, uvedla agentura ČTK.
Zdroj: Telegraph, Idnes, ČRo, ČTK
Autor: Redakce
Starosta Londýna: Britové, získejte zpět nezávislost!
Historicky ověřeno: Vysoký poměr ceny zlata a ropy předznamenává finanční krizi