Zlato (oz) / USD
2 502,23
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína – v srpnu nákup 301 tun Au.

Celkové množství zlata, které se na začátku léta obchodovalo na SSEC, bylo úctyhodných 301,6 tun.

Srpen bývá pro Šanghajskou zlatou burzu vždycky tím nejslabším měsícem v roce. Ty nejlepší měsíce většinou bývají na konci a na začátku čínského kalendářního roku. Letní obchodování patří k těm nejslabším.

1 china inv

Tento rok to ale neplatí. Celkové množství zlata, které se zobchodovalo v Šanghaji v srpnu, bylo úctyhodných 301.96 tun, což od začátku roku dělá 1718 tun zlata. To je o 219 tun víc než za celý rok 2013, kdy Čína dosáhla rekordního objemu spotřeby zlata. A to i podle jinak velmi kritických a negativisticky k zlatu založených analytických agentur.

Graf (viz níže), který můžete najít na stránce Nicka Lairda (www.shareynx.com) ukazuje srovnání kumulativních obchodů uskutečněných na šanghajské zlaté burze v tomto ročním období (měsíc srpen) s minulými roky.

Toto je v naprostém rozporu s ohromnou mediální masáží a zprávami od největších analytických mozků, kteří vesměs tvrdí, že čínská poptávka po fyzickém zlatě klesá a ani vzdáleně nemůže dosáhnout svého vrcholu z roku 2013.

Otázkou tak zůstává, odkud se zlato, které se zobchodovalo na šanghajské zlaté burze bere a kam směřuje. Číňané mají tendenci čísla, která se týkají domácí poptávky, mlžit. Podle zdrojů blízkých Čínské lidové bance, obchody uskutečněné na Šanghajské Burze naprosto přesně reprezentují domácí poptávku. Čísla od China Gold Association vycházejí z daleko nižších hodnot publikovaných World Gold Council, které jsou navázané na výsledky analytiků z GFMS (Thompson Reuters) a také od lidí z Metals Focus. Je zajímavé pozorovat, jak se čísla z Šanghajské zlaté burzy s těmi ostatními začínají výrazně odlišovat. Jedna z největších kapacit na trh se zlatem v Číně Koos Jansem vidí problém v metodologii měření poptávky reprezentovanou GFMS a poptávkou, kterou reprezentuje množství zobchodovaného zlata skrz Šanghaj. A tato čísla se liší opravdu zásadně.

Ať jsou data čínské poptávky z jakéhokoliv zdroje, to co je na těchto číslech zajímavé, je jejich trend. A ten nám jasně ukazuje, že čínská poptávka po fyzickém zlatě je daleko vyšší než ta, kterou predikovaly konzultantské agentury nebo média.

Jestli hodnoty zobchodovaného zlata na šanghajské zlaté burze budou pokračovat v letošních průměrných hodnotách, dostáváme se v prosinci na hodnotu 2580 tun zlata. A vůbec není vyloučené, že na závěr roku, můžeme dosáhnout i ještě vyšších hodnot.

Tato čísla nám jasně říkají, že čínská poptávka tvoří téměř 100% procent světové těžby zlata (3000 tun p.a.)

Dylan Saint Germain, Editor

Zdroj:http://news.sharpspixley.com/article/lawrie-williams-china-sge-august-gold-deliveries-phenomenal/237409/

Další z kategorie Články