Zlato (oz) / USD
1 905,34
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Chamtivost žene akcie vzhůru, ale korekce je na dohled

Americké indexy překonávají jeden rekord za druhým a nepřerušovaná předvánoční rally vyhnala optimismus ohledně dalšího růstu indexu Dow Jones na nejvyšší hodnoty za dvacet let. Investory, které chamtivost a všeobecné tržní nadšení houfně žene z bezpečnějších aktiv do volatilních akcií, však brzy čeká vystřízlivění.

Zakladatel firmy Allstarcharts začátkem roku očekává desetiprocentní propad amerických akciových trhů. Ilustrační foto: iStock
Zakladatel firmy Allstarcharts začátkem roku očekává desetiprocentní propad amerických akciových trhů. Ilustrační foto: iStock

Chamtivost a optimismus jsou faktory, které táhnou zámořské akciové trhy vzhůru. Investoři houfně přesedají z bezpečnějších aktiv jako jsou vládní dluhopisy nebo vzácné kovy do rozjetého akciového vlaku. Emoční indikátor serveru CNN Money ukazuje, že s trhy v prosinci hýbe chamtivost až extrémní chamtivost.

Letošní vánoční sezóna navíc vypadá velmi slibně a mimo sázek investorů na dobré výsledky maloobchodníků, hraje svou roli také příslib nižších daní nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Obchodníci proto kupují a drží akcie v naději na nižší daňové zatížení zisků v příštím roce.

Trhům se na vlně neobvykle dobré nálady vyhnula tradiční prosincová korekce a bez možnosti vydechnutí tak pokračují v setrvalém růstu. Zvyšují tím však pravděpodobnost tržní korekce začátkem roku 2017.

„V určitém bodě může trh příští rok zkorigovat o typických tři, pět nebo dokonce o osm procent. Korekce o deset či více procent je také možná, i když méně pravděpodobná,“ uvedl pro CNBC Paul Christofer, stratég pro světové trhy Investičního institutu banky Wells Fargo.

Index relativní síly hlásí brzký propad akcií

Podle zprávy CNBC také index relativní síly (IRS) vypovídá o silném aktuálním nadhodnocení akciových indexů. Ukazatel IRS porovnává relativní velikost zisků oproti ztrátám na podkladovém akciovém indexu, obvykle v rozmezí čtrnácti dnů. Hodnota IRS v rozmezí 70 až 75 bodu již značí předražení podkladového indexu. Aktuálně se však IRS pro akciový index Dow Jones Industrial Average vyšplhal přes 80 bodů a v úterý dosáhl dokonce 87,4 bodu. Vyšplhal se tak nejvýše za posledních 20 let.

„To značí ohromné množství kupujících. Už jen fakt, že tento ukazatel nevystoupil tak vysoko od roku 1996 dokazuje, jak agresivní tito kupující jsou. Korekce je zaručeně jistá,“ uvedl J.C. Pareto, zakladatel firmy Allstarcharts a doplnil, že začátkem roku proto očekává desetiprocentní propad amerických akciových trhů.

(ska)

Další z kategorie Články