Zlato (oz) / USD
1 920,63
0,04 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Češi pokračují v zadlužování. Výpadek měsíčního příjmu je problém pro 15 procent domácností

Dluhy českých domácností v dubnu opět stouply, ke konci dubna dlužily bankám přes 1,347 bilionu Kč. Proti březnu to bylo téměř o osm miliard korun víc. Meziročně jsou úvěry vyšší o 96 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Proti březnu vzrostla i zadluženost podniků.

Dluhy českých domácností v dubnu opět stouply. Foto: www.pixabay.com
Dluhy českých domácností v dubnu opět stouply. Foto: www.pixabay.com

„Hlavním motorem růstu dluhu domácností u bank jsou hypotéky, jejichž sazby dál padají,“ uvedl partner v oddělení Auditorských služeb PwC ČR Marek Richter. Zároveň je podle něj příznivá situace domácností v tom, že rostou mzdy a nezaměstnanost se drží na nízkých úrovních.

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo 1,603 bilionu korun, od března se objem vkladů zvýšil o 29,1 miliardy korun, meziročně byl vyšší o 171,8 miliardy korun. Na účty s výpovědní lhůtou domácnosti uložily v meziměsíčním i meziročním srovnání méně. Koncem dubna na nich měly uloženo 270,6 miliardy korun, což je zhruba o 2,1 miliardy korun méně než v březnu a o 28 miliard méně než před rokem.

V případě výpadků příjmů by 15 procent domácností nepokrylo své náklady ani po dobu jednoho měsíce. Zhruba polovina domácností by pokryla své náklady po dobu alespoň tří měsíců. Vyplývá to z průzkumu finanční gramotnosti provedené ministerstvem financí a OECD v loňském roce.

Podle stejného průzkumu před pěti lety by nepokrylo své náklady ani jeden měsíc 16 procent domácností. O průzkumu včera informovali představitelé ministerstva financí. Z průzkumu dál vyplynulo, že 52 procent lidí v Česku má nízkou finanční znalost.

Finanční rezervu na delší dobu mají většinou vysokoškolsky vzdělaní lidé, důchodci a lidé s vysokými příjmy. Naopak menší rezervy se týkají většinou mladých do 29 let a nízkopříjmových domácností.

Práce nebo brigáda

V případě výpadku hlavního příjmu by lidé nejčastěji, a to v 31 procentech, hledali novou práci nebo brigádu. V 12 procentech by se snažili využít úspor, něco prodat nebo omezit výdaje. Pět procent lidí by spoléhalo na půjčku a 37 procent lidí neví, co by v takovém případě dělalo.

Rozpočet podle průzkumu nesestavuje 57 procent českých domácností, zatímco před pěti lety to bylo 48 procent domácností. Dodržování rozpočtu sleduje 84 procent z těch, kteří jej sestavují. Téměř pětina lidí v Česku aktivně nespoří.

Téměř dvě třetiny Čechů se podle průzkumu nechovají ekonomicky zodpovědně. Podle ministerstva je tento fakt znepokojivý, protože za posledních pět let se tato úroveň v zásadě nezměnila.

Průzkum se uskutečnil mezi tisícovkou respondentů ve věku od 18 do 79 let.

Firmy dluží méně než rodiny

Firmy na konci dubna dlužily bankám zhruba 1,151 bilionu korun, proti březnu to bylo o 6,8 miliardy korun více. Před rokem podniky bankám dlužily 1,052 bilionu korun.

Podnikům objem peněz na jednodenních vkladech stoupl na 935,1 miliardy korun z březnových 929,8 miliardy korun. Na vkladech s výpovědní lhůtou měly firmy uloženo 13,86 miliardy korun.

(ČTK, red)

Další z kategorie Články