Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Centrální banky jsou v případě brexitu připraveny intervenovat

Centrální banky jsou připraveny intervenovat, pokud nadcházející referendum v Británii skončí vítězstvím takzvaného brexitu, tedy vystoupením Británie z Evropské unie. Prohlásil to člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ignazio Visco.

Centrální banky jsou v případě brexitu připraveny intervenovat. Foto. Shutterstock
Centrální banky jsou v případě brexitu připraveny intervenovat. Foto. Shutterstock

„Výsledek hlasování ve prospěch odchodu z Evropské unie je rizikem, které nás aktuálně znepokojuje nejvíce,“ řekl Visco v rozhovoru s italským deníkem La Repubblica a dalšími médii.

„Hlídáme toto riziko den po dni a všechny centrální banky, nejen ECB, jsou připraveny intervenovat běžnými nástroji, které mají: úrokovými sazbami, repo operacemi, swapy,“ uvedl Visco, který je rovněž guvernérem italské centrální banky.

Visco řekl, že po vítězství brexitu by nastal dlouhý vyjednávací proces, který by měl určitě i finanční důsledky. Jejich závažnost je ale teď podle něj obtížně předpovědět.

Průzkumy veřejného mínění v posledních týdnech naznačovaly většinou těsný výsledek. Tábory stoupenců i odpůrců brexitu po vraždě britské labouristické poslankyně Jo Coxové kampaň k referendu přerušily.

(ČTK, red)

Další z kategorie Články