Národní bezpečnost se stala jedním z klíčových témat mezi soupeřícími aktivisty a odpůrci britského exodu, uvedla agentura Reuters. Aktivisté tvrdí, že země získá větší kontrolu nad svými hranicemi. „Boj proti teroristům je týmová hra a unie je nejlepší hřiště, které máme k dispozici. Žádná země nemůže uspět sama,“ oponují v Sunday Times bývalí zpravodajci.
Jejich slova už dříve potvrdil i britský premiér David Cameron, když zmínil, že EU pomáhá koordinovat výměnu zpravodajských informací. Sawers a Evans potvrdili, že moderní zpravodajské práce spoléhá na sdílení velkých datových souborů a že Británie by mohla přijít o informace, které dosud dostávala.
Tajemník ministerstva spravedlnosti Michael Gove stejně jako někteří zákonodárci stojí na opačné straně. Gove řekl BBC, že mnozí odborníci na bezpečnost si nemyslí, že by odchod ohrozil Británii.
„Nepřátelé demokracie by se radovali. Dle našeho názoru existuje reálné nebezpečí, že taková destabilizace by mohla časem vést k roztříštěnosti unie a návratu nestability na kontinent. Destabilizující účinek na unii, jež se potýká s ekonomickými problémy, migrační krizí a ožívajícím Ruskem může být hluboký,“ cituje Sunday Times bývalé šéfy rozvědek.
Britové budou o tom, zda opustit 27 členů EU, hlasovat 23. června.
(rek)