Zlato (oz) / USD
1 916,58
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Brexit vyvolává nejistotu i kolem hodnoty nemovitostí v Británii

Případné zaječí úmysly Velké Británie, respektive blížící se termín konání referenda o setrvání v EU, vyvolává nejistotu i v oblasti nemovitostí. Libra pravděpodobně znehodnotí a může klesnout i hodnota nemovitostí v Británii. Uvedla to investiční společnost Fidelity International.

Brexit vyvolává nejistotu i v oblasti nemovitostí. Foto: Shutterstock
Brexit vyvolává nejistotu i v oblasti nemovitostí. Foto: Shutterstock

„Očekáváme, že libra oslabí zejména vůči americkému dolaru v souvislosti s tím, jak se investoři budou zbavovat svých aktiv v librách. Povede to ke snížení relativní hodnoty stávajících nemovitostních aktiv, ale pro investory platící zejména v amerických dolarech by toto mohlo být z krátkodobého hlediska příležitostí,“ Její ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu Adam Lessing.

Nejzřetelnějším důsledkem referenda o Brexitu je podle něho nejistota, která může mít zásadní dopad na reálnou ekonomiku.

Nejistota na trhu

Ačkoliv sázkové kanceláře jsou stále přesvědčeny, že britští voliči se nakonec rozhodnout Evropskou unii neopustit, nejistota na trhu se projevila zejména na kurzu libry.

„Pokud se voliči rozhodnou pro setrvání v Evropské unii, mohla by úleva z tohoto rozhodnutí vést k výraznému posílení měny, rizikových aktiv a domácích a cyklických akcií, zatímco pokud se vysloví pro ´Brexit´, lze očekávat další oslabení aktiv,“ dodal Lessing.

Podle něj je rozhodnutí odejít z Evropské unie politické rozhodnutí a ekonomické dopady budou spíše makroekonomického než majetkového charakteru.

„Investoři, kteří mají nelikvidní aktiva, jako jsou nemovitosti, nemají příliš možností, jak by mohli ovlivnit dopad Brexitu na nemovitosti, které již v současné době vlastní,“ upozornil. Jinými slovy – v době nejistoty dům, byt či pozemek jen tak snadno neprodáte za nejlepší cenu.

(kol)

Další z kategorie Články