Zlato (oz) / USD
1 919,32
0,52 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Brexit: Hedgeové fondy si kvůli zisku dělají vlastní průzkumy k referendu

Hedgeové fondy a investiční banky si před nadcházejícím referendem o dalším osudu Británie v Evropské unii objednávají vlastní průzkumy veřejného mínění, aby pak z výsledku hlasování vytěžily jako první co nejvíce. Píše to britský deník Financial Times (FT), podle něhož by tak první náznaky výsledku mohly být vidět ve směnném kurzu libry ještě před uzavřením volebních místností. Referendum bude 23. června.

Ilustrační foto: Shutterstock
Ilustrační foto: Shutterstock

Hedgeové fondy podle listu využívají pravidla, která umožňují provádět ankety i v den hlasování za předpokladu, že jejich výsledky budou zveřejněny až po skončení referenda. „Hedgeové fondy si vyžádaly průzkumy u volebních místností každou hodinu během dne. Banky si je objednávají pro vlastní potřebu, výsledky nebudou nikdy zveřejněny,“ uvedl zástupce jedné agentury pro výzkum veřejného mínění.

Fondy se budou snažit během dne zjistit trend v hlasování, odhadnout jeho výsledek, vsadit na něj a být první, kdo by vydělal na výkyvu libry tím, či oním směrem. Podle FT by tak mohly být prvními náznaky výsledku referenda ještě před jeho skončením výkyvy ve směnném kurzu libry nebo na trhu s finančními deriváty – pokud by některé hedgeové fondy vsadily na výsledek velké sumy.

Náklady na základní anketu, kdy tazatelé odpovědi zaznamenávají elektronicky a výsledky posílají do ústředí své společnosti, jsou okolo půl milionu liber (téměř 18 milionů Kč), řekl listu FT jeden z jeho zdrojů. To je daleko méně než případný zisk plynoucí ze zjištění ještě před koncem referenda, zda vyhraje takzvaný brexit, nebo zda Británie v unii zůstane.

Očekává se, že libra v případě vítězství brexitu prudce klesne, v opačném případě se počítá s mírným zpevněním. Finanční trhy v poslední době nebraly příliš v úvahu, že by se Britové vyslovili pro odchod z evropského bloku, poznamenal Adam Cole z finanční společnosti RBC Capital Markets.

Hedgeové fondy by ale podle FT měly být ohledně výsledků průzkumů u volebních místností opatrné. Tazatelé totiž zjistili, že své názory mnohem ochotněji sdělují zastánci brexitu než ti, co volili pro setrvání v unii.

(ČTK)

Další z kategorie Články