Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Banky předpovídají výsledky fotbalového EURA. Budou chytřejší než chobotnice?

Analytiky bank i jejich složité programy na vývoj světové ekonomiky je možné s jistým úspěchem použít i v jiných oblastech. Při olympiádě v Londýně například Goldman Sachs předpověděla, kolik získá Británie medailí. Spletla se o jedinou. Tipy světových bankéřů se shodují s těmi od českých bookmakerů.

Ilustrační foto www.pixabay.com
Ilustrační foto www.pixabay.com

Při mistrovství světa ve fotbale v roce 2010 byl zřejmě nejúspěšnějším tipařem výsledků samec chobotnice Paul. Hlavonožce při letošním fotbalovém Euru vystřídaly banky Goldman Sachs a UniCredit. Obě se shodují v tom, že vítězem se stane Francie.

Zesnulý Paul ve svém akváriu předpověděl při Euru v roce 2008 správně čtyři výsledky ze šesti. O dva roky později předpověděl správně, jak dopadne všech šest zápasů německého týmu a k tomu navíc i vítěze finále Španělsko – Nizozemsko. Zda budou banky tipovat i výsledky jednotlivých zápasů, jako on, zatím není zřejmé. Ale své prognózy umístění na prvních čtyřech příčkách již zveřejnily.

Goldman Sachs a UniCredit tipuje Francii

Americká Goldman Sachs vidí jako vítěze Eura domácí Francii (šance 23,1 %), na druhé místo pasuje Němce (19,9). Španělé (13,6) obsadí bronzovou příčku a bramborovou medaili si odvezou Angličané (10,5). České šance na vítězství na vítězství mají pravděpodobnost 1,7 procenta. Celou předpověď banky najdete například zde na stránkách Financial Times.

Italská UniCredit za vítěze tipuje také Francii, ale druhé místo přisuzuje jejímu odvěkému rivalovi Anglii. O třetí místo si mají zahrát Španělsko a Německo. Banka si troufla i na určení čtvrtfinálových dvojic. Podle ní se utká Švýcarsko se Španělskem, Itálie s Německem, Francie s Ruskem a Anglie s Portugalskem.

Bankovní software předpovídá medaile

Goldman Sachs ke své předpovědi použila software, který jí jindy slouží k analýzám a předpovědím světové ekonomiky. S úspěchem jej použila již při olympiádě v Londýně roce 2012, kdy předpokládala pro Velkou Británii zisk 65 medailí, z nichž 30 mělo být zlatých. Spletla se pouze o jedinou.

Na fotbalovém mistrovství světa o dva roky později program předpověděl, že první čtyři místa obsadí Brazílie, Argentina, Německo a Španělsko (v tomto pořadí). Zmýlila se pouze u Španělů, kteří nepostoupili ze skupiny. Čtveřici nejlepších místo nich doplnili Nizozemci. V určení pořadí nejlepších ovšem banka trefila do černého jen jednou. Vyhráli totiž Němci (tip 3.) před Argentinou (tip 2.), třetí bylo Nizozemsko (tip 0) a Brazílie (tip 1., pravděpodobnost 48,5%) skončila až čtvrtá.

Za analýzou UniCredit stojí německý analytik Tobias Rühl, který upozorňuje na to, že duel Němců s Italy a Španělů s Angličany budou velice těsné. Podle Rühla sázkové společnosti očekávají spíše vítězství Němců.

(prs)

Další z kategorie Články