Zlato (oz) / USD
1 924,69
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bankovní identitu za 2,5 roku fungování využily tři miliony uživatelů

Bankovní identitu u služeb státu a firem využily tři miliony uživatelů, tedy více než třetina občanů starších 18 let. Během 2,5 roku fungování se tak Bank iD stala zdaleka nejpoužívanějším způsobem digitálního ověření totožnosti občanů v Česku. Novinářům to dnes řekl výkonný ředitel Bankovní identity Marek Růžička.

bankovní identita
Během 2,5 roku fungování se tak Bank iD stala zdaleka nejpoužívanějším způsobem digitálního ověření totožnosti občanů v Česku. Foto: iStock

Přesně dva roky lze Bank iD využívat i k prokazování totožnosti u firem. U více než 160 zapojených subjektů ji pro svoji identifikaci použil jeden milion lidí. Češi se díky bankovní identitě naučili využívat on-line služby státu. Celkem 80 procent uživatelů, kteří se v loňském roce přihlásili ke službám státu, se identifikovalo prostřednictvím své bankovní identity. V průměru se za rok přihlásili pětkrát a celkově provedli více než deset milionů přihlášení.

„Češi mají zájem řešit své záležitosti se státem on-line, pokud mají tu možnost, jak je vidět z počtu transakcí i počtu uživatelů. Jako příklad mohu uvést daňové přiznání, které letos poprvé podalo více Čechů on-line než na papíře. Zároveň je očividné, že čím víc je aktivních uživatelů, tím větší má stát motivaci svoje další agendy digitalizovat,“ uvedl Růžička.

Bank iD jako prostředek identifikace zákazníků využívá také stále více soukromých společností. „Za uplynulých 12 měsíců vzrostl počet uživatelů u firem téměř pětinásobně. Jedním z důvodů jsou nové sektory, kde je možno Bank iD využít k ověření totožnosti, jako jsou zdravotní pojišťovny, telekomunikace nebo e-shopy,“ doplnil Růžička. Prostřednictvím bankovní identity je možné nově žádat také o zelené dotace u Státního fondu životního prostředí. Chystá se využití ve školství, zdravotnictví nebo ověření plnoletosti při doručování zboží z e-shopů.

Velkou příležitost pro firmy skýtá podle něj rozšíření elektronického podpisu. Vzdáleně je možné podepsat třeba pracovní dokumenty, nájemní či kupní smlouvy nebo objednávky zboží. Jistotu, že dokument podepisují ty osoby, které mají, dodá oběma smluvním stranám ověření totožnosti přes Bank iD.

„Pro firmy to znamená příležitost proniknout do regionů. Zákazníci už nemusí cestovat na pobočky do větších měst. S firmami mohou jednat, obchodovat a komunikovat čistě on-line,“ uvedl předseda představenstva Bankovní identity Jan Blažek. Díky rozvoji elektronického podpisu bude podle něj ještě letos možné vyřídit takzvanou zelenou hypotéku, bez jediného papíru od žádosti až po zápis do katastru.

Bankovní identitu mohou pro ověřování totožnosti a přihlašování nebo pro zaručené podepisování v on-line prostředí využívat klienti elektronického bankovnictví. Bankovní identita funguje pod značkou Bank iD. Od ledna 2021 mohou klienti českých bank používat svou bankovní identitu pro přihlašování ke službám státu, od června 2021 se mohou prokazovat svou bankovní identitou i u soukromých firem.

(ČTK)

Další z kategorie Články