Nejvyšší inflaci v Evropě mělo podle analýzy Rusko s 9,1 procenta. Vysokou inflaci měl i Island se šesti procenty a Bělorusko s 5,5 procenta. Ze sousedních států byla inflace vyšší v Polsku, a to 4,3 procenta, na Slovensku byla 2,9 procenta a v Rakousku 2,4 procenta. Nižší byla pouze v Německu, kde činila 1,9 procenta. Nejnižší byla z evropských států inflace v Litvě a Lotyšsku, a to shodně 0,7 procenta. Následovalo Slovinsko s 0,9 procenta.
Inflace v eurozóně podle prvotního odhadu v srpnu klesla o 0,4 bodu na 2,2 procenta přesně v souladu s očekáváními trhu. Meziroční jádrová inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií, se v srpnu nezměnila a zůstala 2,8 procenta.
Inflace v USA podle odhadů v srpnu dosáhla 2,6 procenta. „Jde o pátý pokles meziroční hodnoty inflace v řadě a nejnižší hodnotu od února 2021. Údaje o zaměstnanosti naznačují, že se rychle ochlazuje americký trh práce což společně s údaji o inflaci vytváří tlak na americkou centrální banku, aby začala snižovat své sazby,“ uvedl analytik Portu Lukáš Raška
Meziroční míra inflace v Číně se v srpnu 2024 zvýšila z červencových 0,5 procenta na 0,6 procenta a zaostala tak za tržními prognózami 0,7 procenta. „Přesto šlo o nejvyšší hodnotu od února, což znamenalo sedmý měsíc spotřebitelské inflace v řadě uprostřed problémů se zásobováním v důsledku spalujících veder a přívalových dešťů,“ upozornil Raška.
(ČTK)