Zlato (oz) / USD
1 924,56
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americký Fed v tichosti provedl „kosmetickou“ revizi amerického dluhu z 330% na 350% HDP

Nastal čas se rozloučit se starou verzí statistiky Fed (FRED – Federal Reserve Econ. Data), což je komplexní přehled dluhů domácností, finančního, korporátního a veřejného sektoru. Fed se totiž po druhém kvartále rozhodl změnit svou metodiku a dluh skokově narostl o … „pouhých“ $2,74 bilionu.
Jaký k tomu měla Fed důvod?

01 total credit market debt_0

V krátkosti: Od vydání reportu  Fedu tzv. Z.1 ze dne 18. září 2015, byla zrušena kategorie „nástroje úvěrového trhu“ a nahrazena byla dvěma novými kategoriemi nástrojů, konkrétně „dluhovými cennými papíry (dluhopisy)“ a „úvěry“.
Více ZDE.
A ZDE.

02_JPG

03

Díky tomu je nový celkový součet dluhových instrumentů a úvěrů větší než v předchozích publikacích. Celková revize výše nesplaceného dluhu je po změnách o $2,74 bilionu vyšší. A tak se Fedu podařilo zabít dvě mouchy jednou ranou: již dále neposkytuje přehledný způsob, jak uvádět celkový stav amerických úvěrů, a zatím v klidu mohla navýšit americký konsolidovaný úvěr o $2,74 bilionů na rekordních $62,1 bilionu.

Konečným výsledkem je, že poměr konsolidovaného úvěru k HDP v tichosti vzrostl z 330% na 350%, aniž by si toho veřejnost či instituce všimly a projevily znepokojení nad celkovým americkým dluhem. A proč se vlastně znepokojovat: akciové trhy opět stoupají, index S&P 500 je zpět nad 2.000 body, takže je vlastně vše „v pořádku.“

Zdroje:

Economic Research- St. Louis Fed

Federalreserve.gov 

Další z kategorie Články