Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie zpevnily, přispěly k tomu optimistické ekonomické údaje

Americké akcie zpevnily, odrazily se od nedávné série ztrát. Optimistické ekonomické údaje zmírnily obavy investorů z možné recese vyvolané agresivním zvyšováním úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed).

graf
Americké akcie zpevnily, odrazily se od nedávné série ztrát. Optimistické ekonomické údaje zmírnily obavy investorů z možné recese vyvolané agresivním zvyšováním úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed). Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,63 procenta a uzavřel na 33 926,74 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 1,15 procenta na 4378,41 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,65 procenta na 13 555,67 bodu.

Nové zakázky na kapitálové zboží v USA v květnu nečekaně vzrostly. Ve stejném měsíci prudce stoupl prodej nových rodinných domů. Index spotřebitelské důvěry v USA podle organizace Conference Board tento měsíc vzrostl na 109,7 bodu ze 102,5 bodu v květnu. Aktuální údaj je nejvyšší hodnota od ledna 2022.

Tento týden trhy čekají na zprávu o vývoji inflace a na projev šéfa Fedu Jeroma Powella, který by mohl poskytnout bližší informace o plánech centrální banky. Minulý týden Nasdaq přerušil svoji osmitýdenní růstovou sérii poté, co Powell naznačil, že by mohlo přijít další zvýšení úroků.

Nejvýrazněji podpořily index S&P 500 společnosti Microsoft a Apple, po nichž následovaly Amazon a Nvidia. Akcie Meta Platforms si připsaly o 3,8 procenta poté, co Citigroup zvýšila jejich cílovou cenu.

Na devizových trzích po komentářích šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové posílilo euro. Centrální banka podle ní pravděpodobně nebude schopná v dohledné době vyhlásit konec svého rekordního cyklu zvyšování úrokových sazeb. Lagardeová zopakovala, že v červenci zvýší banka úroky podeváté za sebou kvůli snaze zpomalit inflaci.

Kolem 21:55 SELČ jednotná evropská měna vůči dolaru posilovala o půl procenta na 1,0962 USD. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel 0,2 procenta na 102,47 bodu.

(ČTK)

Další z kategorie Články